W Wigilię na polskich drogach doszło do 63 wypadków - informuje Komenda Główna Policji. Siedem osób zginęło, a osiem zostało rannych. Policjanci kolejny raz apelują o ostrożność, rozwagę, a co najważniejsze - nie siadanie za kółkiem na podwójnym gazie.

Według policyjnych statystyk, tegoroczna Wigilia była na drogach spokojniejsza niż ubiegłoroczna. Mniej było wypadków, zabitych, rannych i nietrzeźwych - powiedział Mariusz Góra z wydziału prasowego KGP. Jak dodał, w poniedziałek zatrzymano 98 nietrzeźwych kierujących. Nadal mamy odwilż, nadal jest ślisko, trzeba uważać - podkreślił. Przypomniał też o tym, by po świątecznych spotkaniach, na których często pojawia się alkohol, pod żadnym pozorem nie siadać za kierownicą.

Jak bezpiecznie podróżować w święta?


Policjanci przypominają kilka prostych sposobów na to, jak uchronić się od tragedii na drodze. Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Dobrze jest wymienić opony na zimowe, bo mają większą przyczepność, kiedy temperatury spadają poniżej zera i kiedy na jezdni leży śnieg. Trzeba też sprawdzić poziom płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne też jest, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne, dobrze jest mieć w zapasie żarówki.

Pokonując długie dystanse, dobrze jest robić postoje - wyjść z samochodu, rozprostować nogi, zaczerpnąć świeżego powietrza lub napić się kawy. Każda osoba w samochodzie musi mieć oczywiście zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny być przewożone w specjalnych fotelikach.