11 osób zginęło, 153 zostały ranne - to drogowy bilans piątku, pierwszego dnia wydłużonego świątecznego weekendu. W sumie doszło do 125 wypadków. Policjanci zatrzymali też 411 nietrzeźwych kierowców. Sobota na polskich drogach mija spokojnie. Jak dotąd nie doszło do poważniejszych wypadków ani utrudnień w ruchu.

W piątek ruszyła policyjna akcja "Znicz 2010". Jak co roku, w związku z dniem Wszystkich Świętych, na drogach, w okolicach cmentarzy jest więcej policjantów. W sumie nad bezpieczeństwem tych, którzy chcą odwiedzić groby swoich bliskich czuwa ok. 10 tys. funkcjonariuszy.

Policjanci prowadzą też wzmożone kontrole. Zwracają szczególną uwagę na prędkość z jaką jadą kierowcy i ich trzeźwość. Jeszcze raz apelujemy by nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu - zaznaczył Robert Horosz z wydziału prasowego KGP, przypominając, że kierowcy, którzy mają powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi popełniają przestępstwo, za które grozi do 2 lat więzienia.

Jak dodał, ci którzy chcą wyjechać w tym czasie do rodzin lub będą wracać z świątecznych wyjazdów powinni zaplanować swoją podróż, tym bardziej, że na drogach i w okolicach cmentarzy może być tłoczno. Z policyjnych statystyk wynika, że najczęściej do tragicznych wypadków dochodzi, gdy kierowcy są już blisko celu. Wtedy bowiem chcą jak najszybciej dojechać, a równocześnie są zmęczeni i mniej ostrożni.

Policjanci apelują też do kierowców by szczególnie uważać na pieszych. W okresie jesiennym i zimowym na drogach ginie ich bowiem najwięcej.

"Sytuacja na drogach - minuta po minucie" to specjalna relacja aktualizowana na bieżąco o sytuacji na polskich drogach. Zamieszczamy w niej wszystkie informacje od policji i służb, a także od Was. Poinformuj nas i innych kierowców o tym, co dzieje się w Twojej okolicy.

Daj znać na Gorącą Linię RMF FM: SMS/MMS 600 700 800, e-mail: fakty@rmf.fm, formularz www. Czekamy na informacje o utrudnieniach, korkach i wypadkach. Przysyłajcie zdjęcia i filmy.

Informacje na bieżąco możesz też śledzić na profilu "Bezpieczny powrót z RMF FM" w serwisie Facebook.