Jarosław Kaczyński zapowiedział, że na uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II pojedzie do Watykanu pociągiem. "Mam zamiar jechać razem z naszą delegacją. Załatwiliśmy już sobie sposób transportu - to jest pociąg. Będę ze swoimi bliskimi. To jest wydarzenie tego typu, że sądzę, iż jest to najwłaściwsze rozwiązanie" - powiedział prezes PiS.

Politycy PiS informowali wcześniej, że w kilkudniowej pielgrzymce do Stolicy Apostolskiej ma wziąć udział kilkudziesięciu posłów i senatorów tej partii.

W środę prezydencki minister Sławomir Nowak poinformował, że Bronisław Komorowski, który wybiera się w maju do Watykanu na beatyfikację Jana Pawła II, zaprosi na pokład prezydenckiego samolotu byłych prezydentów wybranych w wyborach powszechnych - (czyli Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego, ale nie gen. Wojciecha Jaruzelskiego) oraz byłych premierów.

Nowak powiedział, że w związku z kontrowersjami, jakie wywołała środowa propozycja, Bronisław Komorowski jeszcze raz zastanowi się nad składem prezydenckiej delegacji. Chodzi m.in. o krytyczne komentarze w sprawie niezaproszenia gen. Jaruzelskiego.

Komorowski osobiście zdecyduje o składzie delegacji

Natomiast dziś szef prezydenckiej kancelarii Jacek Michałowski oświadczył w związku z - jak mówił - pojawieniem się "kontrowersji i nieporozumień", że Bronisław Komorowski osobiście zdecyduje, kogo zaprosi do wspólnej podróży do Watykanu.

Michałowski zastrzegł, że wyjazd ten nie ma charakteru oficjalnego i nie będzie to oficjalna delegacja, dlatego Komorowski nie będzie się kierował żadnym oficjalnym kluczem w jej doborze, tylko zaprosi osoby, z którymi - w ocenie prezydenta - "da się głęboko przeżyć" ten dzień.

Na uroczystości w Watykanie uda się również marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna razem z ponad siedemdziesięcioma posłami. Polecą do Watykanu na beatyfikację Jana Pawła II rządowym embraerem. Według sejmowego Biura Spraw Międzynarodowych, które organizuje przelot posłów do Watykanu - na liście uczestników tego wyjazdu nie ma nikogo z PiS.

Uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II odbędzie się 1 maja, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione właśnie przez niego. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię tej uroczystości, przypadającej tydzień po Wielkanocy.