Timmermans: KE nie wycofa skargi do TSUE przeciw Polsce

Wtorek, 11 grudnia 2018 (10:57)

Jest wiele kwestii w ramach procedury artykułu 7, które powinny być rozwiązane, ale w żadnym z przypadków do tej pory to się nie stało - taką ocenę na dzisiejszym wysłuchaniu Polski w Radzie Unii Europejskiej przedstawi wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Frans Timmermans powiedział, że podczas wtorkowego wysłuchania Polski w ramach procedury art. 7 traktatu o UE nie zapowie wycofania się Komisji ze złożonej do TSUE skargi przeciwko Polsce w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Przypomniał, że nowelizacji o Sądzie Najwyższym nie podpisał jeszcze prezydent Andrzej Duda, dlatego KE nie wycofa skargi. 

Wiceszef KE dodał ironicznie, że to normalne, że kraj członkowski dostosowuje się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Ocena krajów członkowskich jest podobna. To pierwszy pozytywny krok, wprowadza się w życie nakaz TSUE, ale to nadal nie wystarcza - powiedział wiceminister Niemiec ds. europejskich Michael Roth.

Chodzi o wciąż nierozwiązane kwestie, takie jak Trybunał Konstytucyjny, sprawa skargi nadzwyczajnej, sądów powszechnych czy nominacje do KRS.


Opracowanie:

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Batalia o sądy

Katarzyna Szymańska-Borginon

Łukasz Łaskawiec