Niewykluczone, że już dziś Rosja zniesie embargo na unijne warzywa

Środa, 22 czerwca 2011 (09:55)

Już dziś może zostać zniesione rosyjskie embargo na unijne warzywa - ustaliła nieoficjalnie korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borgignon. Moskwa wprowadziła zakaz importu w związku z pojawieniem się bakterii EHEC.

W Moskwie od wczoraj jest unijny komisarz do spraw ochrony konsumentów John Dalli. To oznacza, że Rosjanie chcą negocjować i gotowi są do kompromisów. W przeciwnym wypadku nie godziliby się na rozmowy na wysokim szczeblu - mówi naszej dziennikarce jeden z unijnych urzędników. Brak porozumienia oznaczałby policzek dla Unii Europejskiej.

Z informacji korespondentki RMF FM wynika, że ceną za zniesienie embarga będzie czasowe wprowadzenie przez UE certyfikatów na warzywa. Mają one być czasowe. W 10 dni po wykryciu ostatniego przypadku zakażenia, certyfikaty mają zostać zniesione.

Polski eksporter warzyw będzie musiał dostać od polskich władz certyfikat, który Bruksela już wysłała do Warszawy. W dokumencie trzeba zaznaczyć między innymi skąd pochodzą warzywa. Certyfikat ten gwarantuje Rosjanom, że w Polsce istnieje system kontroli bakterii EHEC - wyjaśnił dziennikarce RMF FM Frederick Vincent, rzecznik Komisji Europejskiej.

Rosjanie w ostatniej chwili chcieli objąć obowiązkiem certyfikacji także warzywa mrożone. Bruksela jednak nie zgodziła się na to. Zakaz importu unijnych warzyw wprowadzono 2 czerwca.

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Bakteria EHEC sieje postrach w Europie

Katarzyna Szymańska-Borginon