Berlin po zamachu: Premier Szydło rozmawiała z kanclerz Merkel o współpracy służb

Wtorek, 20 grudnia 2016 (15:43)

Premier Beata Szydło rozmawiała telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, złożyła kondolencje i wyraziła gotowość do współpracy polskich służb w wyjaśnianiu przyczyn poniedziałkowej tragedii w Berlinie. Jak poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek, także Angela Merkel przekazała kondolencje na ręce Szydło, z powodu tego, że ofiarą zamachu był też polski obywatel.

Kanclerz Angela Merkel zwróciła uwagę, iż dotychczasowa współpraca służb polskich i niemieckich układa się dobrze i wciąż prowadzone są czynności, które mają wyjaśnić zamach terrorystyczny. Stwierdziła, że dotychczas udało się zatrzymać jedną osobę pochodzenia pakistańskiego, jednak nie przyznała się ona do winy i wciąż nie ma pewności, czy jest to rzeczywisty sprawca zamachu. Służby nieustannie pracują i podejmują działania mające zbadać okoliczności zdarzenia - powiedział rzecznik rządu.

W trakcie rozmowy kanclerz Angela Merkel poinformowała premier Beatę Szydło, iż jeszcze dzisiaj, w kościele obok miejsca tragedii, w Berlinie, o godzinie 18, zostanie odprawiona msza święta za ofiary i poszkodowanych w zamachu. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że będzie w niej uczestniczył polski ambasador - dodał Bochenek.

Szydło powiedziała we wtorek rano, że "w Berlinie wydarzyła się ogromna tragedia". Z bólem i smutkiem przyjęliśmy informację, że pierwszą ofiarą tego haniebnego aktu przemocy był polski obywatel - mówiła.

Ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych w poniedziałek wieczorem wjechała w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym na Breitscheidplatz w Berlinie. Zginęło 11 osób. Dwunastym zabitym jest polski kierowca TIR-a, którego ciało znaleziono w szoferce pojazdu. Został on najprawdopodobniej zastrzelony z broni małokalibrowej.

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że nie ma wątpliwości, iż w poniedziałek w Berlinie doszło do zamachu. Prokurator generalny Niemiec Peter Frank mówił we wtorek po południu, że zatrzymany w poniedziałek obywatel Pakistanu, podejrzany o skierowanie ciężarówki w tłum, może nie być sprawcą zamachu. Jak dodał, nikt do tej pory nie przyznał się do czynu. 


(j.)

Artykuł pochodzi z kategorii: Atak w Berlinie