Marcin P. może się zabić? Śledczy dmuchają na zimne

Poniedziałek, 3 września 2012 (13:52)
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 września 2012 (14:37)

Marcin P. wśród 19 najpilniej strzeżonych więźniów w Polsce. Jak dowiedział się reporter RMF FM Piotr Glinkowski, prokuratura złożyła wniosek o zastosowanie wobec prezesa Amber Gold szczególnych środków ostrożności.

Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !

Czy Twoim zdaniem życie Marcina P. za kratami jest rzeczywiście zagrożone?

  • 44%
  • 45%
  • 11%
głosów: 297
Według informacji naszego reportera, prokuratorzy boją się, że Marcin P. mógłby popełnić samobójstwo. Dyrektor aresztu przychylił się do wniosku gdańskich śledczych i wdrożył już całą procedurę. P. jest więc teraz więźniem szczególnie chronionym, dlatego to również szczególnie chroniona informacja. Jak jednak dowiedział się Piotr Glinkowski, szef Amber Gold jest samotnie osadzony w monitorowanej celi, która jest pod stałym nadzorem służby więziennej. Ma do dyspozycji psychologa, a lekarze cały czas kontrolują jego stan zdrowia. Ponadto biznesmen, którzy oszukał setki Polaków, jest bez przerwy inwigilowany. Pracownicy aresztu dokładnie wiedzą o każdym jego ruchu. Czytają korespondencję, podsłuchują i kontrolują jego rozmowy telefoniczne.

Marcin P. będzie osadzony w takich warunkach przez co najmniej 3 miesiące. Jeśli prokuratura uzna, że jego życie nadal jest zagrożone, ten termin może zostać przedłużony.

O potencjalnym zagrożeniu życia Marcina P. mówił w Kontrwywiadzie RMF FM minister sprawiedliwości Jarosław Gowin:

Jarosław Gowin w Kontrwywiadzie RMF FM o Marcinie P.

Jarosław Gowin: Będzie konfiskata mienia przestępców

"Za tą aferą stoi świat przestępczy. Cześć postkomunistycznego biznesu mogła chcieć wysadzić z siodła Donalda Tuska" - mówi o Amber Gold, gość Kontrwywiadu RMF FM Jarosław Gowin. "Część majątku zainwestowanego w Amber Gold uda się odzyskać" - zapewnia. "Ministerstwo... czytaj więcej

Konrad Piasecki: Boi się pan, że ten świat przestępczy dzisiaj chciałby wyeliminować Marcina P. z grona żywych i świadków zarazem?

Jarosław Gowin: Gdyby były takie plany, to jesteśmy solidnie przygotowani na to, żeby można było temu przeciwdziałać.

On rzeczywiście dostał jakąś szczególną ochronę, bo o nią prosił?

Nie potwierdzam, nie zaprzeczam.

Ale możemy czuć się bezpiecznie i spokojnie o jego bezpieczeństwo?

Nie, bo wiemy, że więzienia nigdy na świecie nie są w 100 procentach bezpieczne, natomiast mogę powiedzieć, ze polska służba więzienna zrobiła wszystko, żeby Marcinowi P. nic w wiezieniu nie zagrażało. Wszystko co możliwe, ale to oczywiście nie jest 100-procentowe antidotum.

Ale jest w pojedynczej celi tak na wszelki wypadek?

Tak, oczywiście.

I jest monitorowany, na wszelki wypadek?

Panie redaktorze, pyta mnie pan o szczegóły, których nie jestem w stanie teraz ujawniać, ani nie jestem do tego właściwą osobą. Po programie dam panu numer telefonu do służby więziennej.

Marcin P. ma siedem prokuratorskich zarzutów

Szef Amber Gold usłyszał w sumie siedem prokuratorskich zarzutów. Najnowszy postawiono mu w zeszłym tygodniu - chodzi o zaplanowane oszustwo wobec wielu osób na kwotę co najmniej 181 milionów złotych.

Zarzut postawiono na podstawie szczegółowej analizy dokumentów finansowo-księgowych, zabezpieczonych w siedzibie Amber Gold. Po dokładnym sprawdzeniu m.in. przepływów finansowych przeprowadzanych w ostatnich latach przez firmę okazało się, że zbierane od inwestorów pieniądze nigdy nie miały do nich trafić. Świadczyć o tym mają wpłaty i wypłaty oraz przelewy wpłacanych pieniędzy przez klientów spółki.

Poza tym, jak nieoficjalnie ustalił nasz dziennikarz Roman Osica, po przesłuchaniu kilkuset świadków zsumowano ich roszczenia wobec Amber Gold i sformułowano zarzut właśnie na sumę 181 milionów złotych.

Oszustwo jest o wiele poważniejszym przestępstwem niż te, które zarzucono Marcinowi P. wcześniej. 17 sierpnia szef Amber Gold usłyszał sześć zarzutów. Dotyczyły one m.in. prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej i kantorowej oraz posłużenia się fałszywymi potwierdzeniami przelewów na kwotę 50 milionów złotych. Marcin P. jest też podejrzany o niezłożenie sprawozdania finansowego spółki za lata 2009 i 2010 oraz częściowo za 2011 rok, do czego się przyznał.

Mężczyźnie grozi teraz nawet 15 lat więzienia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Amber Gold. Fakty

Piotr Glinkowski

Edyta Bieńczak