Włoscy siatkarze złamią prawo, jeśli w Rzeszowie wystąpią w koszulkach klubu

Wtorek, 9 marca 2010 (10:05)

Po problemach polskiej piłki nożnej, ręcznej i skoków narciarskich dziś problem z ustawą hazardową może mieć siatkówka. I to w wydaniu międzynarodowym. Do Rzeszowa na mecz ligi mistrzów przyjeżdża Trentino BetClic - ten sam BetClic, który zniknął z koszulek futbolowego Lecha Poznań. Zgodnie z ustawą hazardową reklama hazardu i zakładów wzajemnych jest zabroniona.

Czy klub z Włoch na czas występów w Polsce powinien zmienić nazwę, a jego zawodnicy - koszulki? Resort finansów nie wypowiada się w tej sprawie.

Przypomnijmy, co wiceminister finansów Jacek Kapica mówił o takiej sytuacji zaraz po tym, jak uchwalono ustawę hazardową. W listopadzie pytany o teoretyczną sytuację na boiskach piłkarskich, gdyby do Polski na mecz Ligi Mistrzów przyjechał "Galaktyczny" Real Madryt, który gra w koszulkach z logo internetowego, bukmacherskiego giganta, Kapica odpowiedział:

Grać na pewno będą mogli. Liczymy, że do tego czasu tak znaczący sponsor będzie w tym czasie w stanie zarejestrować swoją działalność w Polsce, otworzyć legalną stronę internetową w naszym kraju i przyjmować zakłady na ten mecz.

A co jeśli tego nie zrobi? Konsekwentnie, jak ktoś w Polsce nie płaci podatków, nie ma zarejestrowanej działalności, to trudno żeby się tutaj reklamował.

To musi zmienić sponsora i zdjąć koszulki? Tak jak w Szwajcarii - mówił Kapica. A w Szwajcarii piłkarski Real musiał usunąć swojego bukmacherskiego sponsora z koszulek!

Od początku roku w całym kraju izby celne prowadzą 50 postępowań dotyczących złamania ustawy hazardowej. Nie dotyczy to tylko aren sportowych, ale ogólnie złamania zakazu reklamy hazardu.

Izby celne mają 3 miesiące na nałożenie kary. Są z tym jednak problemy, bo nie wiadomo, jak interpretować przepisy. Główny problem dotyczy internetu, bo tej części ustawy hazardowej jeszcze nie ma. Kluby sportowe i firmy marketingowe bronią się, że do czasu jej uchwalenia, sponsoring związany z zagranicznymi firmami bukmacherskimi jest legalny. Resort finansów odpowiada, że nie, bo dozwolony jest wyłącznie sponsoring firm bukmacherskich zarejestrowanych w Polsce, które uzyskały zgodę resortu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Afera hazardowa

Mariusz Piekarski

RMF FM