Reprezentacja Holandii zwyciężyła na boisku w Kapsztadzie z Kamerunem i odnotowała komplet zwycięstw w fazie grupowej. Tym samym z pierwszego miejsca w grupie E awansowała do 1/8 finału. W nim zmierzy się ze Słowacją. Kamerun żegna się z mistrzostwami świata w RPA.

Po gwizdku sędziego rozpoczęły "Nieposkromione Lwy". W 5. minucie do bramki Kamerunu próbował trafić van der Vaart - niecelnie. Chwilę potem Stekelenburg obronił, nie bez kłopotów, silne uderzenie Eto'o z 20 m. W 11. minucie Geremi dośrodkował w pole karne - Stelkelenburg skutecznie odbił piłkę.

W 14. minucie mogliśmy być świadkami świetnie rozegranej akcji, ale bardzo niedokładnie dośrodkował Geremi. W 17. minucie bardzo nieładnie faulował Dirk Kuyt i doigrał się żółtej kartki. W 19. minucie słaby strzał Van Persiego z pola karnego, pewnie obroniony przez Soleymanou'a. W 23. minucie Van Persi próbował omamić bramkarza przeciwników i huknął z kilkudziesięciu metrów marnując bardzo dobrą okazję.

Ładna akcja Kamerunu w 30. minucie meczu - Geremi po podaniu próbował strzelić gola główką, ale zbyt mocno zaatakował piłkę i ta poszybowała nad poprzeczką. W 33. minucie groźna odpowiedź Holendrów. Akcja Sneijder - Boulahrouz - Kuyt niemal zakończyła się bramką. Strzał okazał się minimalnie niecelny.

36. minuta tego spotkania z pewnością na długo pozostanie w pamięci Holendrów. Po podaniu piłki do van Persiego w pole karne - z ostrego kąta posłał piłkę między nogami bramkarza Kamerunu, a ta wylądowała w bramce. Obrońcy Kamerunu zupełnie się pogubili. Dwie minuty później padł strzał w polu karnym Holandii, ale skutecznie został zablokowany przez obronę. W 40. minucie niemal niewidoczny Eto'o stanął przed szansą zdobycia gola. Przyjął piłkę 5 metrów od bramki, ale zamiast główkować przerzucił ją na klatkę piersiową i nie oddał strzału. Nie trzeba było długo czekać na reakcję Stekelenburga - dopadł do niego i złapał futbolówkę.

Doliczonej minuty gry żadna z drużyn nie wykorzystała. Pierwsza połowa dla Holandii - 1:0.

Druga połowa rozpoczęła się od trzech fauli - na van Bommelu, Kuyta i Eto'o. Wydaje się, że ta część spotkania była nieco bardziej dynamiczna. Sneijder uderzył z rzutu wolnego z kilkudziesięciu metrów, ale Souleymanou nie miał żadnych problemów z obroną. 48. minuta i słaba próba dośrodkowania przez Geremiego, które skończyło się wyrzuceniem piłki nad bramkę Stekelenburga. W 52. minucie strzelił van Persie, ale nie pokonał bramkarza Kamerunu. 7 minut później Eto'o genialnie przebił się przez pole karne i strzelił, ale piłka została zablokowana przez wślizg obrony - bardzo dobra akcja Kamerunu.

W 63. minucie arbiter zasądził rzut wolny dla Kamerunu z odległości 20 metrów od bramki. Piłka nie przebiła się przez mur, ale Holender van der Vaart odbił ją ręką. Sędzia zarządził więc rzut karny, który skutecznie wykorzystał Eto'o. Stekelenburg rzucił się w dobrą stronę, ale mógł tylko rozłożyć ręce z bezsilności patrząc na mocny i idealnie wymierzony strzał Kameruńczyka, który wyrównał wynik na 1:1. W 69. minucie van der Vaart strzelił z rzutu wolnego - słabo - piłkę swobodnie przejął Souleymanou. W 77. minucie piekielnie mocny strzał z 28 metrów Mbii, ale piłka zamiast bramki - ustrzeliła jednego z jego kolegów.

84. minuta przyniosła kolejnego gola dla Holendrów. Robben huknął z osiemnastu metrów w słupek. Do odbitej rykoszetem piłki dopadł Huntelaar i wbił ją do pustej bramki. Kameruńczycy próbowali jeszcze atakować, Holendrzy groźnie kontrowali, ale w doliczonym czasie gry żadna z drużyn nie sprowokowała już sytuacji strzeleckich. Spotkanie kończy się wynikiem 2:1 i awansem Holandii do 1/8 finału.

Kamerun - Holandia 1:2 (0:1)

0:1 - van Persie (36. min.)

1:1 - Eto'o (65. min.)

1:2 - Huntelaar (84. min.)

Składy:

Kamerun: Hamidou Souleymanou - Stephane Mbia, Landry NGuemo, Nikolas NKoulou (74. Rigobert Song), Benoit Assou-Ekotto - Geremi, Jean Makoun, Aurelien Chedjou, Gaetan Bong (56. Vincent Aboubakar) - Samuel Eto'o, Eric Choupo-Moting (72. Mohamadou Idrissou)

Holandia: Maarten Stekelenburg - Khalid Boulahrouz, John Heitinga, Joris Mathijsen, Giovanni van Bronckhorst - Dirk Kuyt (67. Eljero Elia), Mark van Bommel, Wesley Sneijder, Nigel de Jong, Rafael van der Vaart (73. Arjen Robben) - Robin van Persie (59. Klaas-Jan Huntelaar)

Żółte kartki: Kuyt (17. min.), Nkoulou (25. min.), van der Vaart (65. min.), van Bronckhorst (70. min.), Mbia (81. min)

Sędzia: Pablo Pozo (Chile)

Widzów: 63 093

Wszystkie informacje na temat piłkarskich mistrzostw świata w RPA znajdziecie w specjalnym raporcie "Mundial 2010" . Na miejscu jest nasz specjalny wysłannik Patryk Serwański. Jego relacje przeczytacie na blogu. Od 11 czerwca do 12 lipca na antenie RMF FM możecie też słuchać Mistrzowskich Faktów Sportowych.