Piłkarze reprezentacji Anglii awansowali do 1/8 finału mistrzostw świata w RPA, ale w zwycięskim 1:0 meczu ze Słowenią nie zachwycili. To była zresztą jedyna wygrana drużyny Fabio Capello w grupie C. Słoweńcy - rywale Polaków w eliminacjach MŚ - odpadli z dalszych gier.

Jedyna bramka meczu w Port Elizabeth padła w 23. minucie, gdy po dośrodkowaniu Jamesa Milnera celnym strzałem z bliska popisał się Jermain Defoe (zastąpił w podstawowym składzie Emile'a Heskeya).

Anglicy chcieli szybko iść za ciosem. Najpierw świetną sytuację zmarnował Frank Lampard, a w 30. minucie strzał Stevena Gerarda ze sporymi problemami obronił Jasmin Handanovic.

Tuż po przerwie swoją drugą bramkę mógł zdobyć Defoe, który znalazł się sam przed bramkarzem Słoweńców. Napastnik Tottenhamu - chyba zaskoczony ogromną szansą - źle trafił w piłkę.

Między 57. i 58. minutą Anglicy stworzyli kolejne dwie groźne sytuacje. Najpierw John Terry strzelił wprost w Handanovicia, a po chwili Wayne Rooney trafił w słupek (ciągle czeka na swoją pierwszą bramkę na mundialu).

Słoweńcy nie ograniczali się tylko do obrony. Oni również mieli swoje szanse, np. w 68. minucie, gdy Zlatko Dedic, Milivoje Novakovic i Walter Birsa aż trzykrotnie w ciągu kilku sekund strzelali na bramkę Davida Jamesa - dwa razy w bramkarza, a za trzecim... niecelnie. Do 79. minuty grał pomocnik Wisły Kraków Andraz Kirm.

Niewiele brakowało, żeby nawet mimo porażki Słoweńcy weszli do 1/8 finału. Wystarczył im remis w rozgrywanym równolegle meczu USA z Algierią. W Pretorii bardzo długo utrzymywał się wynik bezbramkowy, ale w doliczonym czasie Amerykanie zdobyli gola na wagę awansu.

Słowenia - Anglia 0:1 (0:1)

0:1 - Defoe (23. min.)

Składy:

Słowenia: Jasmin Handanovic - Miso Brecko, Marko Suler, Bostjan Cesar, Bojan Jokic - Valter Birsa, Robert Koren, Aleksander Radoslavljevic, Andraz Kirm (79. Tim Matavz) - Zlatan Ljubijankic (62. Zlatko Dedic), Milivoje Novakovic

Anglia: David James - Glen Johnson, Matthew Upson, John Terry, Ashley Cole - James Milner, Steven Gerrard, Frank Lampard, Gareth Barry - Jermain Defoe (86. Emile Heskey), Wayne Rooney (72. Joe Cole)

Żółte kartki: Jokić (40. min.), Johnson (48. min.), Birsa (79. min.), Dedic (81. min.)

Sędzia: Wolfgang Stark (Niemcy)

Widzów 36 893

Wszystkie informacje na temat piłkarskich mistrzostw świata w RPA znajdziecie w specjalnym raporcie "Mundial 2010" . Na miejscu jest nasz specjalny wysłannik Patryk Serwański. Jego relacje przeczytacie na blogu. Od 11 czerwca do 12 lipca na antenie RMF FM możecie też słuchać Mistrzowskich Faktów Sportowych.