Dziś w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” mówimy o tym, jak dobrze się przygotować do urlopu i co zrobić, żeby spędzić go bezpiecznie i zdrowo. Naszym ekspertem był dr Sebastian Kwiatek, internista z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Jest kilka czynników, na które powinniśmy zwrócić szczególna uwagę, przygotowując się do wakacji. Należy przede wszystkim uważać na upały. Kiedy temperatury są bardzo wysokie należy pamiętać o tym, żeby pić duże ilości wody, unikać długiego przebywania w pełnym słońcu i w miarę możliwości często schładzać organizm np. prysznicem. Jednym z zagrożeń w czasie upałów jest udar cieplny. Na przegrzanie organizmu narażeni jesteśmy wszyscy, ale w szczególności uważać powinny osoby starsze, cierpiące na choroby układu krążenia, czy cukrzycę. Jeżeli pacjent stracił świadomość, trzeba koniecznie wezwać pomoc medyczną - mówi dr Sebastian Kwiatek, internista z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Na wakacjach trzeba pamiętać, żeby z rozsądkiem korzystać  z akwenów.  Pamiętajmy, że w razie wystąpienia choroby, można korzystać z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

Jeśli przyjmujemy leki, to trzeba uważać na słońce. Trzeba pamiętać, że jest duża grupa leków, które działają fototoksycznie. Są to leki, które uaktywniają się pod wpływem światła słonecznego. Mogą powodować różnego rodzaju wysypki. Zmiany skórne, mogą powodować nawet objawy poparzenia słonecznego. Duża grupa antybiotyków też ma takie właściwości. W związku z tym, jeżeli bierzemy antybiotyki, to warto zapytać lekarza, czy ekspozycja na słońce jest przeciwwskazana. Takimi antybiotykami są tetracykliny - mogą powodować duże zmiany skórne - przestrzega dr Kwiatek.