W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie" zajmiemy się problematyką bólu. Skąd się bierze? Jak go leczyć i w jaki sposób mu zapobiegać?

Ból według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu to nieprzyjemne, subiektywne doznanie czuciowe i emocjonalne powiązane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek. Ma on ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjenta i jest wyzwaniem dla lekarzy, zajmujących się leczeniem bólu.

Zakład Badania i Leczenia Bólu Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

To ambulatoryjna jednostka interdyscyplinarna udzielająca wielokierunkowej pomocy pacjentom cierpiącym z powodu ostrego i przewlekłego bólu, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy w tym zakresie.

Leczeni są tam zarówno pacjenci z bólem towarzyszącym chorobie nowotworowej, jak i pacjenci z bólem pochodzenia nie-nowotworowego, bólem w chorobie zwyrodnieniowej stawów, kręgosłupa, układu mięśniowo-powięziowego, bólami głowy i twarzy, przetrwałym bólem pooperacyjnym, bólami neuropatycznymi, bólami funkcjonalnymi i innymi. Poradnia posiada certyfikat wydany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu.

Wielokierunkowe leczenie

Jako jedna z nielicznych placówek w Polsce, prowadzi leczenie wielokierunkowe, uwzględniające farmakoterapię, blokady diagnostyczno-terapeutyczne, neuromodulację (akupunktura, elektrostymulacje) i zabiegi neurodestrukcyjne, jak również rehabilitację i psychoterapię.

W terapii pacjentów wykorzystywana jest zasada wielodyscyplinarnego leczenia bólu w oparciu o model biopsychospołeczny, który obejmuje: identyfikację możliwie wszystkich problemów związanych z bólem, eliminowanie błędnie stosowanych leków i złego ich kojarzenia oraz wprowadzenie właściwej farmakoterapii i programu odbudowy aktywności ruchowej, a także wskazywanie kierunków i możliwości poprawy fizycznego i psychicznego samopoczucia pacjentów, informowanie i edukację, ustalenie z pacjentem realistycznych oczekiwań i możliwości leczenia, przywracanie aktywności społecznej i zawodowej (powrót do pracy).

Spośród poradni leczenia bólu w Polsce Zakład Badania i Leczenia Bólu Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przyjmuje największą liczbę pacjentów i stosuje najbardziej wszechstronne leczenie, w tym jako jedna z nielicznych wykonuje w pełnym zakresie zabiegi termolezji.

W Zakładzie pracują lekarze specjaliści anestezjologii i intensywnej terapii oraz rehabilitacji medycznej, a także magister fizjoterapii, psycholog i pielęgniarki.