Na urlop czekamy z utęsknieniem, żeby wypocząć i się zregenerować. Nie zawsze nam się to jednak udaje. Jak dobrze się przygotować do urlopu i co zrobić, żeby spędzić go bezpiecznie i zdrowo. O czym pamiętać tuż przed wakacjami? Jak długo powinien trwać urlop? Oto porady eksperta.

Po pierwsze, zatrzymaj się przed urlopem

Przed urlopem zatrzymajmy się na sekundę i zastanówmy się, na czym najbardziej nam zależy i co sprawia nam frajdę. Często jest tak, że łapiemy pierwszą okazję i gdzieś lecimy: z przyzwyczajenia, bo znajomi tam jadą, bo jest atrakcyjne last minute. Potem na miejscu okazuje się, że to nie do końca jest to, czego szukaliśmy - przekonuje w rozmowie z RMF FM doktor Katarzyna Sekścińska, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego. Może wakacje niekoniecznie trzeba spędzać na Majorce. Może to niekoniecznie musi być drugi koniec świata. Może miejsce, które spełnia nasze potrzeby znajduje się 30 kilometrów od naszego domu? - dodaje. Według psychologów, często to, czego najbardziej potrzebujemy w czasie urlopu to cisza i spokój, a to często możemy odnaleźć nie wyjeżdżając z domu. Stąd popularność formuły wypoczywania o nazwie staycation. 

Po drugie, ogranicz korzystanie z telefonu

W czasie urlopu warto spróbować nie sprawdzać e-maila co godzinę, albo przynajmniej wyłączyć powiadomienia w telefonie. Coraz trudniej jest nam odciąć się od codziennego świata, mimo że jesteśmy na urlopie, zaglądając do telefonu cały czas jesteśmy trochę w pracy - przekonuje doktor Katarzyna Sekścińska. Jeśli odetniemy się od tego, będzie to na pewno podniesienie standardu naszego wypoczynku - podkreśla.

Po trzecie, zarezerwuj dłuższy czas na odpoczynek

Psychologowie podkreślają też, że urlop powinien trwać dłużej niż trzy czy cztery dni. Cykl dwa dni urlopu i dwa dni pracy raczej nie naładuje naszych akumulatorów na kolejny rok, a o taki odpoczynek nam chodzi - dodaje doktor Katarzyna Sekścińska. Zdaniem psychologów, istnieje kilka pytań, które warto zadać sobie przed wakacjami. Brzmią one: "Czego potrzebuję najbardziej?", "Czego mi brakowało?", "Za czym najbardziej tęsknię?". Dla jednego to będzie plaża, dla innego góry, a dla kogoś jeszcze innego zostanie w domu. To nie jest tak, że na wakacje musimy jechać daleko, nie musimy mieć wyszukanych wakacji. To mają być nasze wakacje, odpowiadające naszym potrzebom i pasjom. Możemy się świetnie czuć się nad najbliższym jeziorem jeśli lubimy wędkować, a niekoniecznie jechać wiele kilometrów, gdzie są podobno najlepsze ryby - zaznacza psycholog. 

Opracowanie: