Jesteś nosicielem wirusa HIV - nie możesz być policjantem. Trybunał Konstytucyjny orzeknie dziś, czy ten obowiązujący od prawie 20 lat przepis jest zgodny z ustawą zasadniczą. Przepis do Trybunału zaskarżył policjant z Gdańska, który z powodu zarażenia wirusem został nazwany niezdolnym do służby.

Komenda Główna Policji chce jak najszybszej zmiany przepisów, bo jak twierdzi, wiedza na temat wirusa jest znacznie większa niż na początku lat 90. Poza tym pozbawianie prawa do wykonywania zawodu policjanta, który zaraził się HIV na przykład na służbie jest rażącą niesprawiedliwością.

Sprawa dotyczy policjanta, który służył przez osiem lat, od 1998 roku. W ramach rutynowych badań dobrowolnie poddał się nieobowiązkowemu badaniu na obecność wirusa HIV. Test dał pozytywny wynik, o czym lekarz poinformował komisję lekarską. Według policjanta złamał w ten sposób tajemnicę lekarską.

Dwie komisje lekarskie MSWiA orzekły, że policjant, zakażony HIV w związku z pełnioną służbą, jest niezdolny do służby w policji, choć zdolny do pracy (zakwalifikowano go do trzeciej grupy inwalidzkiej). W rezultacie został zwolniony ze służby, co potwierdziły Komendy Miejska i Wojewódzka Policji.