Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla 13 województw. Nie obowiązują one jedynie dla woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

REKLAMA

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują niemal w całej Polsce. Instytut prognozuje wystąpienie podmuchów o średniej prędkości ok. 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

Silnego wiatru IMGW nie prognozuje jedynie w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim.

W ciągu dnia będzie też padać. Strefa intensywnych opadów przemieści się na południe kraju, gdzie spodziewane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem, wysoko w górach śniegu. W sumie deszczu może spaść tam do ok. 10-15 mm - ostrzegają synoptycy.

Pod względem temperatury Polska będzie podzielona.

Dzi pochmurnie z rozpogodzeniami. Opady deszczu i deszczu ze niegiem, a lokalnie niegu.Temperatura maksymalna od 2C do 9C.Wiatr umiarkowany i do silny, w porywach pocztkowo do 80 km/h, zachodni i pnocno-zachodni.#IMGW #meteo pic.twitter.com/F2unrmSmLh

IMGWmeteoFebruary 7, 2024

Dane operacyjne z godziny 6:00. #pogoda #DanePomiarowe #temperatura #widzialno #wilgotno #cinienie #IMGWCMM #IMGW pic.twitter.com/jyoTYPZfvn

IMGW_CMMFebruary 7, 2024

Dzi pochmurnie z rozpogodzeniami. Opady deszczu i deszczu ze niegiem, a lokalnie niegu.Temperatura maksymalna od 2C do 9C.Wiatr umiarkowany i do silny, w porywach pocztkowo do 80 km/h, zachodni i pnocno-zachodni.#IMGW #meteo pic.twitter.com/F2unrmSmLh

IMGWmeteoFebruary 7, 2024

"Na północy kraju będzie zdecydowanie chłodniej, od 2 do 4 stopni Celsjusza. Na krańcach południowych, gdzie zalegać będzie wciąż cieplejsze powietrze, będzie do 8-9 stopni" - powiedział synoptyk IMGW Jakub Gawron.

Prognoza modelu nowcastingowego MERGE z #deszcz i #nieg +8 godz. #nowcasting https://t.co/pck0CSz7re https://t.co/7Ra60KjURl #IMGWCMM pic.twitter.com/QqJJXIYjt9

IMGW_CMMFebruary 7, 2024

Problemy z rzekami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wezbraniem wody w rzekach. Alerty drugiego i trzeciego stopnia obowiązują głównie w północnej i północno-wschodniej części kraju, a także na południu i południowym zachodzie.

Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia, wydano dla części województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego i łódzkiego. IMGW, w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych i prognozowanymi opadami deszczu przewiduje tam wzrosty poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych, a lokalnie przekroczenie stanów alarmowych.


Alerty drugiego stopnia IMGW wydał natomiast dla części województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, opolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, lubelskiego, śląskiego i podkarpackiego. Ten sam poziom ostrzeżenia obowiązuje również wzdłuż całego wybrzeża.

Jak poinformowało IMGW, w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną oraz wysokim napełnieniem Bałtyku przewiduje się wahania poziomów wody przeważnie powyżej stanów ostrzegawczych, a lokalnie powyżej stanów alarmowych.

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia oznaczają gwałtownym wezbraniu wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Z kolei alert trzeciego, najwyższego, stopnia informuje o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych.

Aktualnie obowizujce ostrzeenia hydrologiczne.W ostatnich godzinach wydane zostay ostrzeenia:3 dla eby2 dla Wisy od ujcia Sanu do Kamiennej, Narwi, Redy, Paski i Baudy1 dla Wskiej i Wieprza.Szczegy:https://t.co/plTT7dqj2N#IMGW pic.twitter.com/wLhpJKO6y4

IMGWmeteoFebruary 6, 2024