"Uwaga! Dziś i w nocy (21/22.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Alert RCB został uruchomiony na terenie całego kraju" - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w piątek rano.

Alerty RCB dla całej Polski

Nawałnice z piorunami i gradobiciem będą według zapowiedzi synoptyków występować od piątku, od godz. 16:00 do soboty, do godz. 08:00. 

IMGW wydało ostrzeżenia przed trąbami powietrznymi (porywy wiatru mogą mieć prędkość do 120 km/h) gradem o średnicy do 6 cm oraz ulewnymi deszczami.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk synoptycy IMGW prognozują w województwach: 

  • małopolskim, 
  • śląskim,
  • dolnośląskim. 

Burzowo ma być jednak w niemal całym kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat o niebezpieczeństwie w całej Polsce. Mogą wystąpić podtopienia i przerwy w dostawie prądu. 

Jak postępować w czasie burzy?

W przypadku ostrzeżeń przed nawałnicami, warto więc przygotować oświetlenie zastępcze oraz zdjąć z balkonów oraz parapetów wszystkie wolnostojące przedmioty. 

Należy też pamiętać, aby nie parkować samochodów pod drzewami. 

"Gdy nadciąga burza, najbezpieczniej jest w domu, ale i tu lepiej od razu pozamykać okna. Trzeba też wyłączyć urządzenia elektryczne i powstrzymać się od dotykania metalowych przedmiotów, które mogą przewodzić prąd, np. rur, kranów czy kaloryferów" - informuje Państwowa Straż Pożarna.

Gdy przebywamy na otwartej przestrzeni, nie powinniśmy biec. Jeśli musimy się przemieścić, najlepiej robić to powoli. 

Jeśli natomiast jesteśmy nad wodą, najlepiej najszybciej oddalić się od rzeki czy jeziora - na co najmniej kilkanaście metrów - bowiem woda ściąga pioruny i przewodzi prąd.