IMGW wydał alerty hydrologiczne. Sprawdź!

Niedziela, 18 kwietnia (16:36)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił przed południem ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla rzek San i Wisłok w województwie podkarpackim. Wcześniej podobnymi alertami objęto część województwa świętokrzyskiego.

Jak poinformowało IMGW - alert drugiego stopnia dotyczy zlewni Wisłoka do Krosna oraz Sanu od Olchowców - po ujście Wisłoka.

"W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych w zlewni Wisłoku po Krosno oraz na dopływach Sanu od Olchowców po ujście Wisłoku spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody, punktowo z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. W przypadku istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska informacja może ulec zmianie" - zaznaczono w ostrzeżeniu IMGW.

Ostrzeżenia będą obowiązywały do godzin porannych w poniedziałek.

Wcześniej IMGW informował o ostrzeżeniach drugiego stopnia wydanych dla części woj. świętokrzyskiego - zlewni rzek Nidy oraz Kamiennej po zbiornik Brody Iłżeckie. 

Alert drugiego stopnia wydany jeszcze w sobotę wieczorem nadal dotyczy też rzeki Wisły - od ujścia Sanu do ujścia Kamiennej. Wszystkie te ostrzeżenia obecnie także obowiązują do godzin porannych w poniedziałek.

Alert hydrologiczny. Co to oznacza?

Alert hydrologiczny drugiego stopnia oznacza możliwość wezbrania wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W takiej sytuacji - obserwowane lub prognozowane - stany wody mieszczą się w zakresie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych. 


Artykuł pochodzi z kategorii: Pogoda

Katarzyna Wójcik

RMF24-PAP