1286 zgłoszeń odebrali do godz. 21 strażacy w związku z burzami z silnym wiatrem, które przechodzą nad Polską. Na szczęście nikt nie został poszkodowany.

W tych regionach strażacy mają najwięcej pracy

Niemal 600 strażackich interwencji związanych z burzami dotyczy Mazowsza. Pracowity dzień mają też strażacy z województwa śląskiego (301 interwencji). 

Strażacy usuwają też skutki burz w innych województwach - m.in. w Wielkopolsce, na Lubelszczyźnie i Opolszczyźnie - ale liczba takich interwencji nie jest duża.

Jednym z mazowieckich miast, które ucierpiały w wyniku załamania pogody, jest Otwock. "Trwa usuwanie skutków gwałtownej burzy, która przeszła przez Otwock. W akcję zaangażowani są strażacy z PSP, OSP oraz służby miejskie. Podnośniki Otwockiego Zakładu Energetyki Cieplnej zostały przekazane do dyspozycji PSP, aby jak najszybciej usunąć skutki nawałnicy" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Urząd Miasta Otwocka w mediach społecznościowych. "Równolegle miejskie służby sprzątają gałęzie z ulic, chodników, ścieżek rowerowych, terenów zielonych. Trwa też odpompowywanie wody z ulic" - poinformowano.

Na zdjęciach udostępnionych przez otwocki urząd miasta widać m.in. drzewa połamane przez wiatr i uszkodzone samochody. 

Działania straży polegają na usuwaniu powalonych drzew, zwisających konarów. Było kilka zdarzeń, które dotyczyły drzew powalonych na samochody - powiedział reporterowi RMF FM Michałowi Radkowskiemu starszy kapitan Maciej Łodygowski z otwockiej straży pożarnej. Tylko w tym jednym powiecie przy usuwaniu skutków nawałnicy pracuje w środowy wieczór aż 150 strażaków.

W województwie śląskim najwięcej zgłoszeń dotyczących zniszczeń po burzach pochodzi z okolic Raciborza, Rybnika i Częstochowy. Głownie chodzi o usuwanie skutków silnego wiatru. 

W miejscowości Pstrążna miało dojść do uszkodzenia kilku dachów. Strażacy mieli problem, żeby tam dojechać, bo musieli usuwać z dróg powalone drzewa i konary.

Alert RCB dla 11 województw

Aktualny alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wydany w związku z burzami obejmuje 11 województw. "Uwaga! Dziś i w nocy (19/20.06) burze, ulewny deszcz, grad i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które możne porwać wiatr" - SMS-y o takiej treści rozesłano do mieszkańców województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego oraz części powiatów Wielkopolski i Podlasia.

RCB podaje, że prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami może spaść grad - nawet o średnicy dochodzącej do 6 cm.

Ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał wieczorem ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami dla województwa śląskiego i 4 powiatów Małopolski. Na tym obszarze prognozowane są gwałtowne burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 55 mm oraz porywy wiatru - lokalnie do 120 km/h. Spodziewany jest również grad. 

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.