Dziś w północno-wschodniej Polsce powieje porywisty wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne - ostrzegają synoptycy. Na południu Polski m.in. w Małopolsce intensywnie sypał śnieg. Biało zrobiło się m.in. w rejonie Krakowa.

Jak informuje IMGW, wschodnia część Europy znajduje się w zasięgu rozległego niżu z ośrodkiem nad zachodnią Rosją. Na zachodzie Europy pogodę kształtuje wyż z rejonu Wysp Brytyjskich. Polska jest w zasięgu aktywnego niżu znad Rosji. Z północy napływa chłodna, arktyczna masa powietrza.

Kopiec Kościuszki w Krakowie. O poranku:

Zdjęcia: Marlena Chudzio i Karolina Michalik

Biało zrobiło się też w samym centrum Krakowa:

Witam godzina 10:30 (opady o 1 w nocy) droga S5 Gniezno - Żnin - napisał na Gorącą Linię RMF FM nasz słuchacz:

Tak wygląda trasa Bartoszyce Kętrzyn:

Jaka pogoda w sobotę?

W sobotę w kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Niemal w całej Polsce możliwe opady śniegu. Nad morzem również deszcz ze śniegiem. W Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej to 10 cm. Temperatura w ciągu dnia wyniesie od -3 st. na wschodzie do 2 st. na zachodzie i nad morzem, w rejonach podgórskich od -5 do -2 st. Wiatr przeważnie umiarkowany, na wschodzie i północy okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, w rejonie Zatoki Gdańskiej w porywach do 70 km/h, w górach do 80 km/h, północno-zachodni.

Lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie na ogół duże. Okresami opady śniegu, na zachodzie i nad morzem przechodzące w deszcz ze śniegiem i lokalnie marznący deszcz powodujący gołoledź.

W Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 6 cm. Miejscami na zachodzie mgły oraz mgły marznące ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -8 st. na północnym wschodzie do -5 st. w centrum i 0 st. nad morzem; w rejonach podgórskich od -13 do -7 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni, w Karpatach porywy do 80 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

Co w pogodzie w niedzielę?

W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu, w zachodniej połowie kraju także deszczu ze śniegiem i deszczu, lokalnie opady marznące, powodujące gołoledź. Gdzieniegdzie na zachodzie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od -5 st. na północnym wschodzie do 0 st. w centrum i 5 st. na północnym zachodzie. Wiatr słaby, zmienny, na południowym wschodzie także umiarkowany, północny. W Bieszczadach porywy do 70 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.


Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.