Wszyscy zainteresowani szczepieniem przeciw Covid-19, mający aktywne e-skierowanie, mogą od soboty do poniedziałku zaszczepić się w mobilnych punktach bez wcześniejszego umawiania się. Otrzymają jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson.

REKLAMA

/ /Łukasz Gągulski / PAP
/ /Łukasz Gągulski / PAP
/ /Łukasz Gągulski / PAP
/ /Łukasz Gągulski / PAP
/ /Łukasz Gągulski / PAP
/ /Łukasz Gągulski / PAP
/ /Łukasz Gągulski / PAP
/ /Łukasz Gągulski / PAP
/ /Łukasz Gągulski / PAP
/ /Łukasz Gągulski / PAP

Mobilne punkty szczepień - w ramach akcji "Zaszczep się w majówkę" - pojawiły się we Wrocławiu, Toruniu, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Gdyni, Chorzowie, Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, Poznaniu i Szczecinie.

Adresy i godziny otwarcia mobilnych punktów znaleźć można na stronach urzędów wojewódzkich. Na szczepienie w nich nie ma zapisów czy rejestracji. Wystarczy się zgłosić i poczekać na swoją kolej. Przed zastrzykiem pacjent przejedzie standardową kwalifikację.

#Wrocaw. Ogromne zainteresowanie akcj "Zaszczep si w majwk". W kolejce do punktu szczepie stoi kilkaset osb. Jeli okoo 850 dawek na dzi skoczy si przed zamkniciem by moe bd wykorzystywane jutrzejsze. W sumie jest 2,5 tys. szczepionek na 3 dni. @RMF24pl pic.twitter.com/yPMD8UamMR

P_PyclikMay 1, 2021

Już w sobotę rano przed punktami szczepień w całym kraju ustawiły się olbrzymie kolejki. Wyjechałem z Kętrzyna o godzinie 4:20. Myślałem, że już będę gdzieś na końcu kolejki - mówi nam mężczyzna, który przyjechał na szczepienie do Olsztyna.

Zależało mi, by zaszczepić się jak najszybciej, bo jednak każdy z nas kogoś stracił. Ja też straciłem mamę i po prostu zależy mi na całej rodzinie - podkreśla.

Ptorej godziny do otwarcia punktu szczepie w Warszawie. I ju kolejka fest.Przypominam, e na cay weekend jest tu 2500 dawek. Czyli nieco ponad 800 dziennie.Raczej moe by ciko :) pic.twitter.com/7NgEcktEc9

k_berendaMay 1, 2021

Na Rynku Głównym w Krakowie do godz. 10 zaszczepiło się ponad 200 osób. Ponad tysiąc czeka w kolejce - pierwsi zainteresowani stoją tam już od godz. 5:00.

W związku z ogromnym zainteresowaniem i faktem, że każdej godziny wykonywanych jest na rynku od 90 do 100 szczepień, wojewoda zapewnił, że gdyby dawki zaczęły się kończyć, to na bieżąco podejmowane będą kolejne decyzje, co do ewentualnych dalszych dostaw. Informacje w tej sprawie będą przekazywane oczekującym w kolejce osobom. Łukasz Kmita zadeklarował, że jest w stałym kontakcie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.

/ Grzegorz Michałowski / PAP
/ Grzegorz Michałowski / PAP
/ Grzegorz Michałowski / PAP
/ Grzegorz Michałowski / PAP
/ Grzegorz Michałowski / PAP
/ Grzegorz Michałowski / PAP
/ Grzegorz Michałowski / PAP

Dużym zainteresowaniem akcja cieszyła się też w Białymstoku, gdzie w ciągu pierwszej godziny zaszczepiło się około 70 osób. Cieszę się, że akcja cieszy się tak dużym zainteresowaniem, mam nadzieję, że będzie się ono utrzymywać przez cały czas dostępności szczepionki - mówił na sobotnim briefingu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wskazując na kolejkę chętnych widoczną za nim. Podkreślał, że zachętą do szczepień jest fakt, iż chodzi o szczepionkę jednodawkową.

Warszawie setki osób ustawiły się w kolejce, która zaczęła tworzyć się około godz. 3 w nocy. Ludzie przyszli z kocami, śpiworami, niektórzy mieli z sobą składane krzesełka, a nawet leżaki.

Ok. godziny 10, kiedy rozpoczęły się szczepienia kolejka chętnych zatoczyła krąg. Ludzie stali, jeden za drugim, nie trzymując dwumetrowego dystansu. Ogonek rozpoczynał się na pl. Bankowym przed bramą ratusza, gdzie mieści się również urząd wojewódzki. Następnie ciągnął się przez około jeden kilometr ul. Elektoralną, al. Solidarności, znów do pl. Bankowego.

/ Maciej Kulczyński / PAP
/ Maciej Kulczyński / PAP
/ Maciej Kulczyński / PAP
/ Maciej Kulczyński / PAP
/ Maciej Kulczyński / PAP
/ Maciej Kulczyński / PAP

Przyszłam około 5:30 - powiedziała PAP pani Agnieszka, która znajdowała się w czołówce kolejki. Mam termin na koniec maja, ale chciałam mieć szczepienie z głowy - dodała. Była ciepło ubrana, na plecach miała zarzucony koc. Przekonywała, że pięć godzin spędzonych w kolejce nie było takie straszne.

Poznaniu przed południem osiągnięto limit chętnych - do godz. 11 zaszczepiono 300 osób. Kolejnych chętnych na szczepienie zaproszono na jutro i na poniedziałek.

Dużo osób było także we Wrocławiu. Małżeństwo Polaków, które na co dzień mieszka w Niemczech, przyjechało na majówkę właśnie do tego miasta, by się zaszczepić. Miałem mieć szczepienie 21 maja szczepionką AstraZeneca, ale nadarzyła się okazja przyjęcia szczepionki jednodawkowej - powiedział mężczyzna w rozmowie z PAP. Dodał, że na szczepienie z Niemiec przyjechało więcej Polaków, bo - jak mówił - u zachodnich sąsiadów Polski "szczepienia idą opornie".

W sobotę do starszych roczników uprawnionych do szczepienia dołączyły osoby urodzone w latach 1984 i 1985, a 3 maja dojdą kolejne dwa roczniki - 1986 i 1987. Także wszyscy 30-latkowie lub starsi, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale tego roku, mają już aktywne e-skierowanie.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział w piątek, że duża część mobilnych punktów szczepień, które zostaną uruchomione w majówkę zostanie później wykorzystana w powiatach, w których jest najmniej punktów szczepień i w których terminy oczekiwania na szczepienia są najdłuższe.

Po majówce rejestracja kolejnych roczników będzie kontynuowana. Rząd zapowiada, że do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18 lat będą miały wystawione e-skierowanie. Oznacza to, że po tym terminie każda pełnoletnia osoba będzie mogła zarejestrować się na szczepienie.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw Covid-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe. Preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.