Przegłosowane w Sejmie przez Prawo i Sprawiedliwość korespondencyjne wybory prezydenckie mogą być rajem dla oszustów finansowych. Tryb przeprowadzania głosowania, może ułatwić przestępcom wyłudzenie kredytów - ostrzegają bankowi eksperci od bezpieczeństwa.

REKLAMA

Co wybory mają wspólnego z kredytami? Bezpieczeństwo naszych danych - odpowiadają eksperci. PiS uchwaliło wczoraj w Sejmie następujący tryb przeprowadzenia wyborów: do koperty oprócz karty do głosowania będziemy musieli włożyć również oświadczenie. Znajdzie się w nim nasze imię i nazwisko, adres, numer PESEL oraz podpis. Taki zestaw trzeba będzie następnie umieścić w skrzynce pocztowej.

Jeżeli skrzynka zostanie np. okradziona, wszystkie dane, które potrzebne są do wyłudzenia kredytu, trafią w niepowołane ręce.

Co robi ustawodawca na kilka dni przed dat przeprowadzenia gosowania?Oczywicie rozwizuje istniejce obwodowe komisje wyborcze, powoane na podstawie Kodeksu wyborczego.I powouje nowe.A jeli nie ma wystarczajcej liczby chtnych, komisarz je uzupenia.Robi "pyk!"- i ju. pic.twitter.com/VLpMiIhAB4

TomaszSkory7 kwietnia 2020

Co prawda, przegłosowana wczoraj przez PiS ustawa, przewiduje za kradzież kart do głosowania do trzech lat więzienia, ale przepis był tak nieprecyzyjny, że wynikało z niego, że więzienie grozi też tym, którzy nie wezmą udziału w głosowaniu i wysłaną do nich kartę, zostawią w domu. Zapis został zmieniony dopiero po tym, jak w RMF FM opisaliśmy jego absurd.

Z przyjemnoci przypominam terminy, zwizane z uchwalaniem zmian w kodeksach.O ile pastwo poselstwo nie chce yka bredni, e nie mamy do czynienia ze zmian kodeksu - a przypominam, e tryb przeprowadzania wyborw okrela wanie kodeks.Nie dotycz godzin, tylko tygodni: pic.twitter.com/lxniQe0HZr

TomaszSkory6 kwietnia 2020

Poczta przestanie dostarczać listy?

Ustawa przegłosowana w poniedziałek przez PIS zawiera sporo zaskakujących zapisów. Np. bardzo ciekawie brzmi artykuł 16. ustawy, który mówi, że w czasie wyborów - przeprowadzająca je Poczta Polska - będzie zwolniona z obowiązku świadczenia innych usług pocztowych. Czyli, nie będzie musiała dostarczać listów i paczek.

Inny zapis to artykuł 4., który brzmi "dopisanie się do spisu wyborców, następuje na wniosek wyborcy, wniesiony najpóźniej w dniu wejścia w życie ustawy".

Jeżeli np. ktoś jest zameldowany w Przemyślu, a mieszka w Warszawie i tam chciałby głosować, to będzie miał jeden dzień na dopisanie się do spisu w stolicy.

"Najciekawszy" wydaje się jednak artykuł 19., który daje Marszałek Sejmu prawo przesunięcia wyborów o tydzień. Wybory miałby się więc odbyć nie 10 maja, a 17.

Sejm uchwalił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020

Sejm poparł w poniedziałek projekt ustawy PiS ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020. Ustawa zakłada, że jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Poczta zwolniona ze wszystkich obowizkw poza zasuwaniem z pakietami.Legalny obrt kartami do gosowania.Za gmeranie w pakiecie wyborczym kara ledwo 5 tys. PLN.Jak czego w tej ustawie nie ma, to mona zastosowa Kodeks wyborczy.Jego terminy - won.Marszaek moe cofa czas. pic.twitter.com/E0h68uqmNg

TomaszSkory6 kwietnia 2020

Ustawa zakłada, że wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów. Głosowanie będzie odbywać się bez przerwy od godziny 6 do godziny 20.