"To jest człowiek, który łączy bardzo wiele środowisk" - tak w rozmowie z RMF FM nowego papieża Leona XIV charakteryzował ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego. Jak przyznał, wybór Amerykanina nie był zaskoczeniem dla tych, którzy są blisko Watykanu. "To, co mnie zawsze ujmowało, to jego pokora" - przyznał gość Tomasza Terlikowskiego. Ocenił też, że następca Franciszka "ma umysł Amerykanina i serce misjonarza".
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik przyznał w rozmowie z RMF FM, że miał okazję kilkakrotnie spotkać kardynała Roberta Prevosta, który decyzją kardynałów został nowym papieżem.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Ujęło mnie, że on słucha. Jest bardzo życzliwy, przystępny, skromny - wyliczał szef Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego.
Gość Tomasza Terlikowskiego zwrócił uwagę na pierwsze decyzje Leona XIV, które mogą świadczyć o tym, jak będzie wyglądał jego pontyfikat. Został wybrany na papieża. Następnego dnia jest kalendarz na dwa tygodnie - spotkanie z dziennikarzami w poniedziałek, inauguracja pontyfikatu w niedziele - zauważył. To pokazuje, że on ma umysł Amerykanina i serce misjonarza - ocenił Rytel-Andrianik.
W rozmowie pojawił się też temat ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu przez Leona XIV. Gra w tenisa - jako amator, sam o tym mówi. Lubi też długie spacery i jeszcze dłuższe rozmowy z przyjaciółmi. To pokazuje sylwetkę nowego papieża - mówił szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego.
Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zwrócił uwagę na wyzwanie stojące przed nowym papieżem. Porównywał je z tymi, z którymi musiał się mierzyć Leon XIII.
Leon XIII był w czasie rewolucji przemysłowej. Leon XIV jest w czasie rewolucji sztucznej inteligencji - mówił gość RMF FM. Leon XIII prowadził wszystkich do Jezusa obecnego w Eucharystii. Leon XIV jest w czasie, kiedy po pandemii Covid-19 trzeba prowadzić ludzi do Kościoła - dodał.
Trzecia rzecz to maryjność. Leon XIV został wybrany w dniu Matki Bożej Pompejańskiej. Leon XIII bardzo mówił o tym sanktuarium (Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach - przyp. red.) i modlitwie różańcowej - podsumował Rytel-Andrianik.
Gość RMF FM mówił też o tym, że Leon XIV łamie pewne schematy już w pierwszych dniach swojego pontyfikatu.
Powiedział do kardynałów w Kaplicy Sykstyńskiej, że zrobienie z Jezusa superbohatera, to jest ateizm. Powiedział, że nie chodzi o to, żeby być zakrytym władzą czy wielkimi pałacami, ale o to, żeby być świadkami, uczniami Jezusa Chrystusa. Więc to pokazuje, że on jest skromny - mówił gość Tomasza Terlikowskiego.