Kamil Stoch zajął trzecie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Lahti. Wygrał Niemiec Severin Freund, drugi był Austriak Stefan Kraft. Dawid Kubacki był 20.

Czwarte miejsce wywalczył Słoweniec Peter Prevc, który utrzymał pozycję lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Stoch jest drugi ze stratą 7 pkt, a na trzecią lokatę awansował Freund.

Konkurs w Lahti, dodatkowy w kalendarzu za odwołane w listopadzie zawody w Kuusamo, nie był zbyt udany dla ekipy biało-czerwonych. Pozostała czwórka kadrowiczów trenera Łukasza Kruczka przepadła w kwalifikacjach. Klemens Murańka był 42. po lądowaniu na 112 m, Piotr Żyła 49. - 107 m, Maciej Kot 50. - 108 i Jan Ziobro 58. - 104 m.

W pierwszej serii konkursowej Stoch skoczył 127 m i plasował się na szóstej pozycji. Prowadził Niemiec Severin Freund - 131 m, drugi był Austriak Gregor Schlierenzauer - 132 m, a trzeci Prevc - 125,5 m, który na prośbę swoich trenerów, jako jedyny skakał z obniżonego rozbiegu.

Kubacki po skoku na odległość 117,5 m zajmował 23. miejsce.

Awansu do drugiej serii nie wywalczył m.in. czterokrotny złoty medalista olimpijski Szwajcar Simon Ammann, który był 32. - 116,5 m, a także Niemiec Richard Freitag - 116 m (34. lokata) i Czech Roman Koudelka - 114 m (35.).

W finale Stoch po lądowaniu na 124,5 m awansował z szóstego na trzecie miejsce. Najdłuższy skok w serii - 134 m oddał Kraft. Po jego próbie jury dla pozostałych obniżyło rozbieg. W tej grupie najdalej - do 127,5 m doleciał Freund i zapewnił sobie zwycięstwo.

Prevc, trzeci po pierwszej serii, w drugiej miał tylko 123,5 m i spadł w klasyfikacji końcowej na czwartą pozycję. Dzięki temu Stoch - trzeci w konkursie, zniwelował przewagę Słoweńca w klasyfikacji generalnej do siedmiu pkt.

W niedzielę w Lahti odbędzie się kolejny konkurs pucharowy.