Do stu tysięcy złotych dostanie każda gmina lub powiat poszkodowane przez wielką wodę - zapowiedział szef MSWiA Jerzy Miler. Pieniądze zostaną wydane na działania przeciwpowodziowe - paliwo do pomp i pojazdów, środki dezynfekcyjne i wynajem autobusów do przewozu ewakuowanych. Pomoc finansową otrzymają już w najbliższym czasie mieszkańcy województwa śląskiego.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

graś
Zdaniem rzecznika rządu, Pawła Grasia, dwa tygodnie po zakończeniu powodzi powinien być znany finansowy rozmiar kataklizmu. Na razie nie szacujemy strat, walczymy z powodzią - mówi Graś, pytany o to, na jakie odszkodowania będą mogły liczyć osoby, którym wielka woda zabrała dorobek całego życia.

Województwo śląskie wkrótce otrzyma pomoc

Śląskie samorządy otrzymają z budżetu 12,2 mln zł na bieżące działania przeciwpowodziowe. Wniosek w tej sprawie wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk skierował do ministra finansów.

Samorząd województwa śląskiego, a także 17 powiatów i 104 dotknięte powodzią w regionie gminy w pierwszym etapie dostaną po 100 tys. zł na pokrycie już poniesionych i planowanych kosztów. Informacje o zasadach ewentualnej pomocy dla powodzian mają być podane w czwartek.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewoda śląski potwierdził, że sytuacja powodziowa stabilizuje się, a stan wód opada. Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w powiecie bieruńsko-lędzińskim (gmina Bieruń), poważne podtopienia są także w okolicach Częstochowy.

Dotychczas w woj. śląskich z terenu objętego powodzią ewakuowano 1460 osób. Statystyka ta nie obejmuje jednak wszystkich tych, którzy sami opuścili zalane lub podtopione domy, udają się np. do rodziny czy znajomych.

Wojewoda i policja ostrzegają przed oszustami, którzy podszywając się pod sanepid odwiedzają mieszkania informując o skażeniu wody i proponując specjalne filtry lub środki uzdatniające. Takie przypadki odnotowano w Gliwicach. Sprawę bada policja. Sanepid poinformował, że nigdzie w woj. śląskim woda w kranach nie jest skażona; na terenach zalanych zaleca się jej przegotowanie, szczególnie przed podaniem dzieciom.

Wojewoda śląski zlecił przygotowanie kompleksowego raportu dotyczącego stanu infrastruktury wodnej, m.in. zabezpieczeń przeciwpowodziowych oraz prac i inwestycji przeprowadzonych tam w ostatnich latach.