Gregor Schlierenzauer triumfatorem konkursu skoków narciarskich w fińskim Kuusamo! Austriak wyprzedził Niemca Marinusa Krausa, który był pierwszy po pierwszej serii, i swojego rodaka Thomasa Morgensterna. Wśród Polaków najlepiej spisał się Kamil Stoch, który zajął 10. miejsce.

W drugiej serii Schlierenzauer wylądował na 143. metrze, czyli aż o siedem metrów dalej niż Słoweniec Robert Kranjec, który miał drugą odległość serii finałowej (ostatecznie zajął 6. miejsce). Kraus poleciał na odległość 133 m, a Morgenstern wylądował pół metra dalej.

Najlepszy w polskiej ekipie Kamil Stoch uzyskał w serii finałowej 129 m, co pozwoliło na utrzymanie 10. lokaty, jaką zajmował po pierwszej rundzie skoków. Kolejny Polak - Krzysztof Biegun - zajął 18. pozycję po skoku na odległość 125 m. Maciej Kot skoczył w drugiej serii 119 m i zakończył konkurs na 21. miejscu. Cztery metry bliżej wylądował Piotr Żyła, który ostatecznie zajął 23. pozycję. Stawkę 30 zawodników zamknął zaś Dawid Kubacki, który w drugiej serii skoczył zaledwie 86 m.

Po pierwszej serii pięciu Polaków w "30", Ziobro nie awansował do finału

W pierwszej serii najlepszy był Kraus, który skoczył na odległość 136 m. Drugie miejsce zajął jego rodak Severin Freund (137 m), a trzeci był Norweg Rune Velta (133 m).

W polskiej ekipie w pierwszej serii najlepiej spisał się Stoch, który uzyskał 126,5 m. Żyła, po skoku na odległość 124,5 m, znalazł się na 13. miejscu, Kot był 17. (126,5 m), a Biegun - 18. (128 m). Do serii finałowej zakwalifikował się jeszcze Kubacki (21. miejsce, 120,5 m). Nie udało się to natomiast Janowi Ziobrze, który po skoku na odległość 118,5 m zajął 37. miejsce.

W kwalifikacjach najlepszy Morgenstern

Kwalifikacje przed konkursem wygrał Austriak Thomas Morgenstern, który uzyskał odległość 139,5 m. Drugi był Niemiec Severin Freund (135 m), a trzeci Austriak Wolfgang Loitzl (136 m). Z zawodników z czołowej "10" Pucharu Świata, którzy nie muszą skakać w kwalifikacjach, najdalej - na odległość 134,5 m - skoczył Piotr Żyła. Ówczesny lider Pucharu Świata Krzysztof Biegun miał natomiast słabszą próbę - 116 m.

Wśród biało-czerwonych w kwalifikacjach najlepiej spisał się Stoch, który z wynikiem 125,5 m zajął 16. miejsce. Maciej Kot skoczył 125 m, Dawid Kubacki 122 m, a Jan Ziobro 115 m. Stefan Hula, który uzyskał 105,5 m, nie zakwalifikował się do pierwszej serii konkursu.

Nie udało się to również m.in. Austriakowi Andreasowi Koflerowi, który w pierwszym konkursie w niemieckim Klingenthal zaliczył upadek. W Kuusamo zajął 43. miejsce po skoku na odległość 118 m.