Jan Ziobro sensacyjnie wygrał zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu! Polacy spisali się fantastycznie. Drugi był Kamil Stoch, a w czołowej dziesiątce znaleźli się także Piotr Żyła i Klemens Murańka.

Ziobro wygrał konkurs po skokach na 134 i 141 metrów. Pokonał Stocha (129 i 137,5 metra) o 6,2 pkt. Na trzecim miejscu znalazł się Norweg Anders Bardal, który stracił do zwycięzcy 7,1 pkt.

Doskonale spisali się także Piotr Żyła i Klemens Murańka. Żyła po skokach na 130,5 i 131,5 metra był szósty, a siódme miejsce dały Murańce loty na 130 i 134 metry.

Punkty zdobyła cała szóstka Polaków, która zakwalifikowała się do dzisiejszych zawodów. Dawid Kubacki był ostatecznie 17. (125 i 125,5 metra), a Maciej Kot zakończył zawody na 21. pozycji (126 i 120 metrów).

Ziobro siódmym polskim zwycięzcą!

Ziobro został siódmym polskim zwycięzcą zawodów Pucharu Świata w historii. Wcześniej dokonali tego: Stanisław Bobak, Piotr Fijas, Adam Małysz, Kamil Stoch, Piotr Żyła i ostatnio Krzysztof Biegun.

Łącznie biało-czerwoni mają w dorobku 54 zwycięstwa. Najwięcej, bo aż 39 odniósł Małysz.

Powtórzyli wyczyn Fijasa i Bobaka

Po raz drugi w historii polscy skoczkowie stanęli w Pucharze Świata na dwóch najwyższych stopniach podium. Ziobro i Stoch powtórzyli wyczyn Piotra Fijasa i Stanisława Bobaka z 27 stycznia 1980 roku z Zakopanego.

Dwóch Polaków na podium konkursu stanęło jeszcze 20 marca 2011 w Planicy - wygrał Stoch, a trzeci był kończący wtedy karierę Adam Małysz.