W związku z rosnącą zachorowalnością w Polsce na Covid-19 premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę nowe obostrzenia. Zamykanym branżom obiecuje pomoc finansową.

REKLAMA

Mateusz Morawicki obiecuje przedsiębiorcom dofinansowanie kosztów stałych, takich jak czynsze. Obiecuje dopłaty do leasingu, także do zatrudnienia. Przekonuje że będą państwowe pożyczki i zwolnienie z ZUS-u.

Ulgi, o których mówiłem, one będą obowiązywały od 1 listopada. To po pierwsze. Po drugie, apeluję aby Senat jak najszybciej i jak najczęściej się zbierał - tak mówił premier, podczas dzisiejszej konferencji. Z tym że - premier mówi, że pomoc będzie od pierwszego listopada, a dzisiaj w kalendarzu mamy czwarty listopada i ulg brak.

Po drugie premier apeluje do Senatu o szybszą pracę, ale już nie dodał, że najnowsza ustawa o pomocy dla firm utknęła w kontrolowanym przez PiS Sejmie.

Na razie więc kolejne sektory gospodarki są przez rząd zamykane już od kilku tygodni, a pomoc ma być nie wiadomo jaka dokładnie i nie wiadomo kiedy dokładnie. To może niestety - jak zauważa Krzysztof Berenda - skończyć się zwolnieniami i upadłościami.

10 działań antykryzysowych dla firm

Rząd deklaruje, że przygotował 10 działań antykryzysowych dla firm wz. z wprowadzonymi nowymi obostrzeniami w gospodarce. Chodzi m.in. wydłużenie programu Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm czy dofinansowanie zatrudnienia dla wszystkich branż.

1. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami

Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 r.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR

Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty)

Zmiana zasad liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec - sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. - marzec 2021 r., zgodnie z pierwotnym kształtem programu

Wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP

Dla kogo: duże firmy, duże MŚP, wszystkie branże

4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją

Kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: wszystkie branże oraz branże objęte restrykcjami sanitarnymi

5. Dofinansowanie zatrudnienia

Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy

Dla kogo: wszystkie branże

6. Przedłużenie postojowego

Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

7. Zwolnienie ze składek na ZUS

Przedłużenie zwolnienia dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes

Zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

9. Polityka drugiej szansy

Dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw

Dla kogo: przedsiębiorstwa w restrukturyzacji

10. Dofinansowanie leasingu

Pokrycie kosztów leasingu przez ARP

Dla kogo: branża transportowa

Rząd ogłosił nowe obostrzenia

"Dzisiaj musimy jeszcze bardziej rygorystyczne zasady wprowadzić, żeby służba zdrowia nadal była wydajna" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Podczas środowej konferencji premier wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim poinformowali o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Wśród nich są m.in. zamknięcie galerii handlowych, ograniczenia ilości klientów w sklepach spożywczych, a także rozszerzenie nauki zdalnej również na dzieci z klas I-III.

Nowe zasady mają obowiązywać od najbliższej soboty aż do - jak zaznaczył premier - co najmniej 29 listopada.