Kamil Stoch zapewnił sobie triumf w tegorocznym sezonie Pucharu Świata w skokach narciarskich! Zdobycie Kryształowej Kuli przypieczętował w zawodach w słoweńskiej Planicy. Polak zajął czwarte miejsce. Do końcowego triumfu w klasyfikacji generalnej wystarczyła mu lokata w czołowej ósemce.

Stoch po pierwszej serii był szósty po skoku na 131,5 metra. Prowadził Anders Bardal. Norweg uzyskał 136,5 metra i 0,4 punktu wyprzedzał Austriaka Andreasa Koflera (134 metry). Trzeci był jego rodak Gregor Schlierenzauer (130,5 metra).

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Dziesiąte miejsce zajmował Maciej Kot, który skoczył 130 metrów, a piętnasty był Piotr Żyła (128 metrów). Z dalszej rywalizacji odpadli Klemens Murańka (125,5 metra, 35. miejsce) i Dawid Kubacki (123 metry, 38.)

W drugiej serii Stoch skoczył 134 metry i awansował na czwartą pozycję. Gwarantowała mu ona triumf w klasyfikacji generalnej tego sezonu i zdobycie Kryształowej Kuli. Zawody wygrał Niemiec Severin Freund, który po pierwszym skoku był poza podium, ale w drugim poleciał aż na 137,5 metra. Bardal wylądował na 134,5 metra i zajął drugą lokatę ze stratą 0,3 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Słoweniec Peter Prevc.

Na ósmej lokacie zawody zakończył Kot, który w drugiej próbie uzyskał 135 metrów. Żyła (122 metry) spadł na 20. miejsce.

Poszedł w ślady Małysza

Stoch jest drugim Polakiem, który zdobył Puchar Świata. Pierwszym był Adam Małysz, który triumfował w tym cyklu cztery razy.

Przed rokiem Stoch zajął trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej i został trzecim Polakiem na podium, po Małyszu (pięciokrotnie) i Stanisławie Bobaku (raz).