Ponad 70 milionów ludzi na całym świecie jąka się, zacina lub ma różne inne problemy z komunikacją wynikające z blokady mowy. Czas pandemii, przymusowa separacja, komunikacja głównie zdalna oraz noszenie maseczki to duże wyzwanie dla osób z jąkaniem i blokadami mowy.

REKLAMA

Jak podkreśla Dawid Tomaszewski, trener ze szkoły Nowa Mowa, w tym czasie wielu jąkających unika zdalnego kontaktu, nie korzysta z obecnych powszechnie narzędzi komunikacji do kontaktowania się z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi z błahych wydaje się przyczyn, jak np. występowanie pogłosu czy możliwości nagrywania wypowiedzi, co jest w przypadku osób jąkających się bardzo stresujące.

Z drugiej strony noszenie maseczki sprawia, że ukrywane są skurcze twarzy występujące w trakcie mówienia u osób jąkających się, co pomaga i zmniejsza stres związany z mówieniem. Jednakże przez maseczki nie widać reakcji rozmówcy, co też może osobom jąkającym się utrudniać wypowiedzi.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Dawid Tomaszewski o postępowaniu wobec jąkających

Osoby, które się jąkają i blokują wszystko biorą do siebie i się obwiniają. Główne zasady jakimi ludzie powinny się kierować w kontaktach z jąkającymi się to przede wszystkim - cierpliwość i empatia wobec takich osób.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Dawid Tomaszewski o poszukiwaniu rozwiązań


Rozmawiając z osobą jąkającą się, wysłuchajmy ją cierpliwie do końca, nie prośmy o powtórzenie wypowiedzi, nie odwracajmy wzroku, a przede wszystkim nie okazujmy zniecierpliwienia. Nasza reakcja ma zasadniczy wpływ na jąkającego się i na jego radzenie sobie z jąkaniem - radzi Tomaszewski.

Tylko kilka procent osób jąkających się szuka pomocy i sposobów pozbycia się tej dysfunkcji. W czasie pandemii, kiedy możliwa jest głównie zdalna terapia osoby jąkające mają ewidentnie mniejsze szanse na poprawę swojego stanu.


Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Dawid Tomaszewski o dniu świadomości

Nie wolno bać się zajęć przez internet! Lepiej zrobić cokolwiek zdalnie, niż nic nie robić. Dla osób, które maja blokadę mowy każdy dzień jest ważny - mówi Dawid Tomaszewski. I dodaje: 22 października nie jest dla nas świętem do celebrowania. To powinien być dzień rozpoczęcia walki, myślenia o tym co zmienić, a nie akceptować. W tym dniu chcemy, żeby ludzie zrozumieli, że jąkanie, bloki mowy, lęki, to poważny problem komunikacji i trzeba coś z tym zrobić, żeby to zmienić.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Trener Dawid Tomaszewski i jego kursantka Sylwia


Tekst i nagranie powstały we współpracy ze szkołą Nowa Mowa w Mikołowie.