Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych opublikowało na swoim oficjalnym profilu na Facebooku instrukcję sporządzania butelek zapalających, tzw. "koktajli Mołotowa". Namawia mieszkańców kraju do wykorzystania ich przeciwko rosyjskim agresorom.

REKLAMA



Na grafice, na której znajduje się butelka zapalająca, zamieszczonej przez ministerstwo widnieje napis "Przygotowujmy się!". Wypisano także kolejne kroki, jakie należy wykonać w celu przygotowania koktajlu oraz jego niezbędne składniki.

Resort zwrócił się do Ukraińców też na Twitterze z apelem o informowanie władz o zmianie pozycji wroga i przygotowanie "koktajli Mołotowa" w celu unieszkodliwienia rosyjskich wojsk. Do mieszkańców niezaangażowanych w walkę zaapelował o ostrożność i pozostanie w domach.

. ! , ! - ! !

DefenceUFebruary 25, 2022

Już wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał rodakom, że każdy, kto chce walczyć, otrzyma broń. "Damy broń każdemu, kto chce bronić kraj. Bądźcie gotowi wesprzeć Ukrainę na ulicach swoich miast" - napisał prezydent na Twitterze.

We will give weapons to anyone who wants to defend the country. Be ready to support Ukraine in the squares of our cities.

ZelenskyyUaFebruary 24, 2022

Przygotowania na "przyjęcie gości"

Mieszkańcy jednej z podkijowskich miejscowości przygotowują "koktajle Mołotowa", by pomóc ukraińskiej armii w odparciu rosyjskiej inwazji - informuje w piątek Radio Swoboda.

Na krótkim filmie opublikowanym również na profilu białoruskiego kanału Nexta na Twitterze widać mężczyzn, którzy w prowizorycznych warunkach przygotowują kilkadziesiąt butelek z płynem zapalającym. Używają do tego benzyny i styropianu, który zwiększa skuteczność.

#Kyiv region prepare to meet the invaders pic.twitter.com/EaGms8Dluf

nexta_tvFebruary 25, 2022

Mężczyźni twierdzą, że przygotowują broń na "przyjęcie gości".

"Koktajle Mołotowa" to bomby benzynowe, które można łatwo przygotować z ogólnodostępnych przedmiotów.

Jak przypominają ukraińskie media, w najnowszej historii Ukrainy "koktajl Mołotowa" był wykorzystywany przez demonstrantów w starciach z wojskiem podczas prounijnych protestów z 2014 roku znanych pod nazwą Euromajdanu.