Kleszcze mogą przenosić groźne dla zdrowia bakterie, wirusy i pierwotniaki. Mogą również powodować boreliozę. Rozpoczynają swoją aktywność, kiedy temperatura w ciągu doby przekroczy 5-7°C i kiedy powietrze jest wilgotne. Od marca, po przebudzeniu ze snu zimowego muszą znaleźć żywiciela.

REKLAMA

Aktywność życiowa kleszczy również jest związana ze zmianami temperatury w cyklu dobowym. Większa jest w godzinach porannych i wieczornych, najniższa z kolei w godzinach południowych, zwłaszcza w okresie letnim podczas upałów. Kleszcze ograniczają aktywność przy wysokiej temperaturze.

Pierwszy szczyt aktywności sezonowej kleszczy przypada na marzec-czerwiec. Drugi wypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwilą obniżenia średniej temperatury powietrza poniżej 5-7°C. W Polsce jest to najczęściej październik i listopad. Sezon aktywności kleszczy może zostać zaburzony przez pogodę i temperaturę. Można je spotkać nawet w grudniu, pod warunkiem, że jest dość ciepło.

Kleszcze lubią las

Najwięcej kleszczy żyje na skraju lasu. Nie wędrują powyżej wysokości 1 - 1,5 m metra, więc najczęściej można je spotkać w trawie, chwastach, krzewach i na liściach. Po "wyczuciu" żywiciela spadają na buty, albo nieosłonięte nogi, a potem aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Uwaga, kleszcze!

Jak ograniczyć ryzyko kontaktu z kleszczem?

- przez noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem
- przez stosowanie preparatów odstraszających. Zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna
- zazwyczaj nie czuć ukąszenia przez kleszcza, bo mają w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające
- po spacerze w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy trzeba dokładne obejrzeć całe ciało
- kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy
- trzeba obejrzeć dokładnie również zakryte części ciała, w tym również przejrzeć włosy u dzieci

Co, jeśli znajdziemy kleszcza?

- przede wszystkim trzeba go jak najszybciej usunąć. Jak? Trzeba do tego wykorzystać specjalny zestaw do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć go przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem. Trzeba przy tym jak najmniej manipulować lub zgniatać
- nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia
- miejsce ukłucia należy zdezynfekować
- gdy usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, trzeba poprosić o pomoc lekarza. Warto jednak pamiętać, że jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet w przypadku, gdy kleszcz był zakażony to - gdy usunie się go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia - liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

ZOBACZ, JAK ROSJANIE USUWAJĄ KLESZCZE

Państwowa Inspekcja Sanitarna