Kolejnych 11 tomów akt rosyjskiego śledztwa dotyczącego zbrodni katyńskiej trafiło do Instytutu Pamięci Narodowej. Kopie dokumentów , które otrzymaliśmy od Rosjan w kwietniu, przekazała Instytutowi kancelaria prezydenta . Prokuratorzy maja już 148 ze 183 tomów akt.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

skory
To już trzecia tura dokumentów, które możemy przekazać.(...) Mamy nadzieję, że wszystkie dokumenty katyńskie znajdą się wkrótce w zasobach Instytutu Pamięci Narodowej - powiedział szef kancelarii Jacek Michałowski.

W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej jeszcze raz chciałbym wyrazić wdzięczność panu prezydentowi i ministrowi za bardzo dobrą współpracę związaną z przekazywaniem tych kolejnych partii dokumentacji - powiedział prezes IPN Łukasz Kamiński.

11 tomów akt pochodzi ze śledztwa ws. zbrodni katyńskiej, które w latach 1990-2004 prowadziła rosyjska Główna Prokuratura Wojskowa. Polska otrzymała je od władz Rosji 7 kwietnia br.

Do odtajnienia i udostępnienia stronie polskiej wciąż pozostaje 35 tomów akt rosyjskiego śledztwa, w tym postanowienie o jego umorzeniu, które - jak twierdzi IPN - ma fundamentalne znaczenie dla "ustalenia w sposób procesowy stanu faktycznego mordu NKWD na Polakach" z 1940 r.

Wśród materiałów są dokumenty z klauzulą tajności

Dokumentacja, która trafiła do IPN to m.in. wnioski śledczych do Głównego Centrum Informacyjnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji, zaświadczenia dotyczące wyroków karnych i dane o miejscach pochówku polskich jeńców. Wśród materiałów są również takie, które nosiły klauzulę tajności.

IPN otrzymał także kopie cyfrowe tej dokumentacji.

11 tomów rosyjskich akt zostanie dołączonych do polskiego śledztwa w sprawie mordu NKWD z 1940 r., które od 30 listopada 2004 r. prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, działająca w strukturach IPN. Prokuratorzy od kilku lat starali się dotrzeć do akt rosyjskiego śledztwa ws. zbrodni katyńskiej, które mogłyby pomóc w zamknięciu polskiego śledztwa.

Kopie cyfrowe akt otrzymały także Archiwum Akt Nowych i Centralne Archiwum Wojskowe. Instytucje te na nośnikach cyfrowych posiadają całość przekazywanej do tej pory przez Rosjan dokumentacji ws. Katynia.