Spośród 10 osób zakażonych koronawirusem, które zmarły w Polsce w ciągu ostatniej doby, 8 nie było zaszczepionych przeciwko Covid-19. Niezaszczepieni stanowią też większość wśród osób aktualnie przebywających w szpitalach z powodu Covid-19. To informacje, które dziennikarze RMF FM uzyskali w Ministerstwie Zdrowia.

REKLAMA

Ostatniej doby w Polsce potwierdzono 722 nowe zakażenia koronawirusem. Jak ujawniło Ministerstwo Zdrowia, aż 516 osób z tej grupy nie było zaszczepionych. 6 osób z pozytywnym wynikiem testu było po pierwszej dawce dwudawkowej szczepionki. 200 zakażonych to osoby, które co najmniej dwa tygodnie temu przyjęły druga dawkę preparatu.

Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/qjIzJXmFF9

MZ_GOV_PLSeptember 16, 2021

Według najnowszych danych, zakażeni koronawirusem zajmują obecnie 881 łóżek covidowych w szpitalach.

Jeeli znacie kogo nieprzekonanego do szczepie, to ostatni argument. W szpitalu Zakanym w Gdasku mamy obecnie 40 pacjentw z COVID. Wrd hospitalizowanych a 80% to niezaszczepieni. To ostatni moment, aby si zaszczepi. #szczepieniePomorze

strukmieczyslawSeptember 15, 2021

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk poinformował wczoraj, że 80 proc. osób hospitalizowanych w Gdańsku z powodu Covid-19 to osoby niezaszczepione. "To ostatni moment, aby się zaszczepić" - podkreślił.

W największym na Dolnym Śląsku szpitalu zakaźnym - Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu - hospitalizowanych jest 41 osób zmagających się z Covid-19. Wszyscy chorzy nie byli wcześniej szczepieni. Wyraźnie widać, że ciężki przebieg Covid-19 dotyczy pacjentów, którzy nie zdecydowali się na szczepienie - powiedziała rzeczniczka szpitala Urszula Małecka.

Z kolei w szpitalu w Bolesławcu - Zespole Opieki Zdrowotnej - hospitalizowanych jest 12 pacjentów zakażonych koronawirusem, z czego jeden leży pod respiratorem. Dyrektor tego szpitala Kamil Barczyk powiedział PAP, że żaden z 12 pacjentów nie był wcześniej szczepiony.

W szpitalach woj. łódzkiego z powodu Covid-19 blisko 99 procent to pacjenci niezaszczepieni przeciwko tej chorobie. Tylko niewiele ponad 10 procent łóżek przeznaczonych dla pacjentów covidowych w regionie łódzkim jest zajętych przez chorych - podała rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. W całym regionie w szpitalach jest 581 miejsc covidowych, zajęte są 64 - tyle osób ma potwierdzoną chorobę. Dla pacjentów z Covid-19 przygotowano 136 respiratorów. 12 z nich jest zajętych - podają służby wojewody.

W Warmińsko-Mazurskiem spośród 20 potwierdzonych osób zakażonych koronawirusem, 14 jest niezaszczepionych, trzy osoby są w pełni zaszczepione, jedna osoba - jedną dawką, a dwie osoby - jednodawkową szczepionką. Według służb prasowych województwa, hospitalizowanych z powodu Covid-19 jest obecnie na Warmii i Mazurach 27 osób, w tym cztery osoby znajdują się pod respiratorami.

Andrusiewicz: Covid zapuka po nas, gdy się nie zaszczepimy

Widzimy już niestety niepokojący trend w szpitalach w trzech województwach. To jest w województwie podkarpackim, gdzie obłożenie łóżek to 26 proc., w województwie lubelskim, gdzie obłożenie wynosi 23 proc. i w województwie podlaskim, gdzie obłożenie jest na poziomie 20 procent - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z TVN24. Jak dodał, w tych województwach jest najwyższe obłożenie łóżek i "nie dziwi ten fakt, bo w tych województwach najmniej jest szczepień".

Liczymy, że te niepokojące wyniki wpłyną na świadomość społeczeństwa, które pójdzie się szczepić. Te trzy województwa z najwyższym obłożeniem łóżek i najwyższymi zakażeniami powinny uzmysłowić, że Covid puka do naszych drzwi i zapuka po nas, gdy się nie zaszczepimy - mówił Andrusiewicz.

Resort zdrowia podaje, że w Polsce wykonano do tej pory 36 841 191 szczepień przeciwko Covid-19. Liczba osób w pełni zaszczepionych to 19 167 754.

Dlaczego ważne jest szczepienie dzieci i młodzieży?

Dzieci i młodzież również mogą przechodzić zakażenie Covid-19 z poważnymi objawami - przekonuje w rozmowie z RMF FM wiceprezes Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, prof. Krzysztof Tomasiewicz. Dodatkowo, gdy młode osoby nie będą zaszczepione, mogą przenosić wirusa na innych - np. na starszych.

Mamy dosyć dużą grupę społeczeństwa w wieku szkolnym. Bez zaszczepienia tych dzieci będzie trudno uzyskać pełną kontrolę nad tym wirusem - tłumaczy ekspert.

Obawiam się, że najbliższe dni przyniosą kolejne wzrosty osób zakażonych. Wynika to z prostej epidemiologii tej choroby. Obawiam się, że na pewne działania jest już za późno. Osoby niezaszczepione to według moich obserwacji 90-95 procent pacjentów, którzy trafiają do szpitali. Wśród osób z ciężkim przebiegiem, to niemal wyłącznie osoby niezaszczepione- komentuje w rozmowie z RMF FM profesor Tomasiewicz. Nawet wśród pacjentów z chorobami współistniejącymi, hematoonkologicznymi, wśród osób dializowanych, jeśli są zaszczepione, przebieg infekcji jest średniociężki albo lekki. Pacjenci wychodzą w stanie dobrym ze szpitala - podkreśla.

Przez cały dzień w Faktach RMF FM razem z ekspertami będziemy przekonywać , że warto się szczepić. Rozwiejemy też najczęstsze wątpliwości dotyczące szczepionek przeciw Covid-19. Macie jakieś pytania? Do waszej dyspozycji jest adres fakty@rmf.fm