O 42 proc. wzrosła we Włoszech w ciągu tygodnia liczba zakażeń koronawirusem - podała medyczna fundacja Gimbe. To według ekspertów efekt wariantu Omikron, który odpowiada za około 28 proc. nowych infekcji. Instytut Służby Zdrowia przewiduje, że wkrótce będzie on dominował.

REKLAMA

Fundacja Gimbe poinformowała w sprawozdaniu z monitoringu epidemii we Włoszech, że o jedną trzecią w ciągu siedmiu dni wzrosła liczba zgonów na Covid-19. Powiększa się liczba chorych w szpitalach, choć wciąż jest ich dużo mniej niż przy poprzednich falach.

Instytut Służby Zdrowia w analizie danych z błyskawicznych badań poinformował, że w dwa dni liczba przypadków Omikrona wzrosła dwukrotnie, co jest zgodne z tym, co dzieje się w innych krajach europejskich. Instytut zastrzegł, że choć dane są wstępne, to potwierdzają szybkie szerzenie się nowego wariantu oraz prognozy, że wkrótce będzie on dominować w kraju.

Dane epidemiczne rosną i będą rosnąć na pewno - oświadczył wiceminister zdrowia Włoch Pierpaolo Sileri w wywiadzie radiowym. Zaznaczył, że nowy wariant bardziej się szerzy niż inne, ale jest "mniej agresywny" i mniej groźny dla płuc.

W związku z obecną sytuacją nasiliła się kampania szczepień, przede wszystkim trzecią dawką. Obecnie wykonywanych jest ponad pół miliona szczepień dziennie - przekazał nadzwyczajny komisarz do spraw pandemii generał Francesco Figliuolo.

We Włoszech pełną dawkę szczepień otrzymało blisko 75 proc. obywateli. 25 proc. otrzymało też dawkę przypominającą. W kraju notuje się niskie liczby zgonów z powodu Covid-19. Pacjentów w szpitalach jest trzy razy mniej niż w Polsce.

Dotychczasowe ustalenia WHO na temat wariantu Omikron

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem omikron na świecie wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań.

Sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus potwierdził, że wstępne dane z RPA sugerują wyższe ryzyko ponownej infekcji dla osób wyleczonych z choroby lub zaszczepionych.

Do tej pory Omikron wykryto w kilkudziesięciu krajach.

Ghebreyesus zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie". Jednocześnie, zaznaczył szef WHO, Omikron powoduje mniej dotkliwe objawy niż Delta, obecnie najczęstszy wariant.