Justyna Kowalczyk zajęła piąte miejsce w biegu na 5 kilometrów techniką dowolną w fińskim Kuusamo. To jej najlepszy wynik w tym sezonie. Po raz kolejny bezkonkurencyjna okazała się Marit Bjoergen. Polka straciła do rewelacyjnej Norweżki 21,5 s.

Norweżka zaczęła wolno, przyspieszyła w drugiej części dystansu i po raz kolejny zdeklasowała rywalki. Drugą Szwedkę Charlotte Kallę wyprzedziła o ponad 11 sekund. Przed Kowalczyk uplasowały się jeszcze rodaczki Bjoergen - Vibeke Skofterud i Therese Johaug. Tuż za Polką dobiegła na metę Astrid Jakobsen, a w czołowej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie Norweżki.

Kowalczyk do zwyciężczyni straciła ponad 20 sekund. Co ciekawe, już po raz trzeci w tym sezonie na podium - i to dokładnie w takiej kolejności - znalazły się Bjoergen, Kalla i Skofterud. Tak samo zakończyły się: inaugurujący sezon sprint w Sjusjoen i wczorajszy sprint w Kuusamo.

W biegu wystartowały jeszcze trzy Polki, ale zajęły odległe lokaty. Ewelina Marcisz była 45., Sylwia Jaśkowiec 52., a Paulina Maciuszek 54.

Dzisiejszy bieg był drugim z trzech etapów minicyklu Ruka Triple. Jutro na zakończenie zawodniczki pokonają 10 km techniką klasyczną. Na trasę ruszą z zaliczeniem różnic czasowych wypracowanych w dwóch wcześniejszych biegach. W Finlandii można się wzbogacić łącznie aż o 350 punktów do klasyfikacji generalnej PŚ - po 50 za zwycięstwo w każdej z konkurencji i 200 za triumf w całej imprezie.

Kowalczyk przystąpi do rywalizacji z szóstej pozycji, ze stratą nieco ponad minuty do Bjoergen. W ubiegłym roku Polka w Ruka Triple zajęła drugie miejsce, tylko za rewelacyjną Norweżką. Teraz wskoczyć na podium będzie jej bardzo trudno, bo zajmująca trzecie miejsce Charlotte Kalla ma 43,4 s przewagi.