Statystyki wskazują, że najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są... piesi. Na małopolskich drogach, każdego roku stanowią oni ponad 40 procent wszystkich ofiar śmiertelnych.

REKLAMA

Liczba wypadków szczególnie wzrasta w okresie jesienno-zimowym, kiedy zapadający zmrok, mgły i deszcz znacznie ograniczają widoczność na drodze. Pieszemu uratować życie mogą w takich warunkach odblaski. Ale nie tylko - oto szereg zasad, których warto przestrzegać. Prawny obowiązek korzystania z odblasków po zmierzchu dotyczy dzieci do 15 roku życia, ale tak naprawdę każda osoba idąca drogą w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, powinna je nosić. Pieszy często nie zdaje sobie sprawy, że jest mało dostrzegalny na drodze. Tymczasem kierowca widzi osobę dopiero, gdy jej sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 20-30 metrów. Elementy odblaskowe powodują jednak, że noszącego je człowieka można dostrzec już z odległości 120 - 160 metrów.

Zrób wszystko, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo


Noszenie odblasków jest niezwykle istotne, ale jednocześnie nie należy zapominać o przestrzeganiu innych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Po pierwsze, pieszy zawsze powinien poruszać się po chodniku, a w przypadku jego braku - po poboczu. Po drugie - pieszy poruszający się poboczem lub jezdnią, musi iść lewą stroną. Tylko wówczas bowiem dobrze widzi zbliżający się pojazd. Również kierowca samochodu, jest w stanie nas dostrzec. Poza tym, w przypadku, gdy pieszy idzie po jezdni, powinien zajmować miejsce najbliżej jej krawędzi. Zawsze - gdy widzi nadjeżdżający pojazd - powinien zejść na pobocze. Ponadto, w przypadku dwóch lub większej liczby pieszych, obowiązani są oni iść jeden za drugim.

Na tym jednak nie koniec. Jeżeli jesteś pieszym i chcesz bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni, skorzystaj z przejścia dla pieszych. Jeśli ono nie istnieje, możesz przejść na drugą stronę jezdni, ale tylko w miejscu oddalonym od tego przejścia co najmniej o 100 metrów. Ponadto pamiętaj: jeżeli przechodzisz przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, to musisz znaleźć miejsce zapewniające dobrą widoczność zarówno z prawej jak i z lewej strony.

Niedopuszczalne jest także wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, bo samochód musi mieć odpowiednią odległość aby się zatrzymać. Pamiętaj także: Nie wchodź na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody, ograniczającej widoczność drogi.

Kierowco, bądź odpowiedzialny


Oczywiście, do przestrzegania zasad zobowiązany jest także kierowca. Powinien on:
-
zawsze zwolnić przed miejscami oznakowanymi jako przejścia dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami,
- zatrzymać pojazd widząc pieszych oczekujących na przejście przez jezdnię,
- nie wyprzedzać, ani nie omijać pojazdów w rejonie przejść dla pieszych czy przystanków oraz na samych przejściach,
- nie ruszać pojazdem przed zakończeniem przekraczania jezdni przez pieszego,
- nie używać sygnałów dźwiękowych, aby wymóc na pieszym szybsze przekraczanie jezdni.