Czas wydobyć z dna szafy ciepłe płaszcze i rękawiczki! Przelotnych opadów deszczu ze śniegiem powinni się dziś spodziewać mieszkańcy województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Po południu i wieczorem przelotnie popada także na Podlasiu, w Lubuskiem, Łódzkiem, na Podkarpaciu i Mazowszu. W weekend będzie podobnie.

Piątek będzie w wielu miejscach Polski pochmurny. Na północy i południu kraju okresami pojawią się przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu. W górach posypie śnieg. Będzie też chłodno. Termometry pokażą od 3 stopni na północnym wschodzie Polski do 5 stopni w centrum oraz 7 na zachodzie, południu i na Wybrzeżu. Momentami na północy Polski może powiać silny wiatr, w porywach osiągający prędkość do 60 km/h, a na wybrzeżu - do 80 km/h.

Zima zawitała w Tatry

Zobacz obraz z kamer w Tatrach Na tatrzańskich szczytach jest biało. W Zakopanem jeszcze nie sypie śnieg, ale temperatura spadła do zaledwie 3 stopni powyżej zera. Posypało powyżej tysiąca dwustu metrów n.p.m, co oznacza, że wyjeżdżając kolejką linową na Kasprowy Wierch, biało będzie już na stacji przesiadkowej na Myślenickich Turniach. Na szczycie Kasprowego Wierchu za to prawdziwa zima: minus trzy stopnie i śnieg sięgający do kostek - informuje reporter RMF FM Maciej Pałahicki.

Pierwsze opady śniegu na Suwalszczyźnie

W piątek rano śnieg spadł na Suwalszczyźnie a termometry pokazywały około zera. Trzeba było odśnieżać samochody przed wyjazdem do pracy. Śnieg ma dziś padać przelotnie. Temperatura wyniesie 3-5 st. C. Ma wiać silny wiatr. Chociaż Suwalszczyzna nazywana jest polskim biegunem zimna, to śnieg w październiku zdarza się rzadko - podkreślają synoptycy.

WARSZAWA

W piątek w ciągu dnia będzie pogodnie, w miarę słonecznie i bez opadów. Po południu chmur przybędzie, ale nawet wtedy opadów nie musimy się obawiać. Chłodno. Temperatura maksymalna: około 5 st. C.

SZCZECIN

Po pochmurnym poranku, z zanikającymi opadami deszczu, w ciągu dnia będzie pogodnie, w miarę słonecznie i bez opadów. Po południu ponownie chmur nieco przybędzie, ale nawet wtedy nie powinno padać. Temperatura maksymalna: około 6 st. C.

GDAŃSK

W pierwszej połowie dnia na niebie dominować będą chmury z zanikającymi, przelotnymi opadami śniegu. Przed południem rozpogodzi się i zza chmur wyjrzy słońce. Po południu będzie pogodnie, słonecznie i padać nie powinno. Chłodno i wietrznie. Temperatura maksymalna: około 6 st. C.

OLSZTYN

Rano i w pierwszych godzinach dnia na niebie dominować będą chmury z zanikającymi, przelotnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Przed południem rozpogodzi się i zza chmur wyjrzy słońce.

Po południu będzie pogodnie, słonecznie i padać nie powinno. Temperatura maksymalna: około 5 st. C.

BIAŁYSTOK

Rano i w pierwszych godzinach dnia na niebie dominować będą chmury z zanikającymi, przelotnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Przed południem rozpogodzi się. Po południu będzie pogodnie, słonecznie i nie powinno padać. Temperatura maksymalna: około 5 st. C.

ZIELONA GÓRA

W ciągu dnia będzie pogodnie, w miarę słonecznie i bez opadów. Po południu chmur przybędzie, ale nawet wtedy opadów nie musimy się obawiać. Temperatura maksymalna: około 7 st. C.

POZNAŃ

W ciągu dnia będzie pogodnie, w miarę słonecznie i bez opadów. Po południu chmur przybędzie, ale nawet wtedy opadów nie musimy się obawiać. Temperatura maksymalna: około 6 st. C.

BYDGOSZCZ

W ciągu dnia będzie pogodnie, słonecznie i bez opadów. Temperatura maksymalna: około 5 st. C.

LUBLIN

Do wczesnych godzin popołudniowych musimy się liczyć ze zmienną pogodą - więcej chmur, trochę przejaśnień, przelotny deszcz ze śniegiem, możliwy nawet sam przelotny śnieg. Późnym popołudniem opady zanikną i rozpogodzi się. Temperatura maksymalna: rano 7 st. C, w ciągu dnia 5-6 st. C.

WROCŁAW

Do południa będzie pogodnie, w miarę słonecznie i bez opadów. Wczesnym popołudniem przelotny deszcz, możliwy deszcz ze śniegiem. W przerwach pomiędzy opadami pojawiać się będą przejaśnienia i słoneczne chwile. Temperatura maksymalna: około 7 st. C.

OPOLE

Po pochmurnym poranku z zanikającymi opadami deszczu, do południa będzie pogodnie, dość słonecznie i bez opadów. Wczesnym popołudniem dominować będzie zmienna aura z przelotnymi opadami deszczu (możliwy przelotny deszcz ze śniegiem), ale w przerwach pomiędzy opadami pojawiać się będą przejaśnienia. Późnym popołudniem opady zanikną, jednak niebo będą przykrywać chmury. Temperatura maksymalna: około 7 st. C.

KATOWICE

Do wczesnych godzin popołudniowych musimy się liczyć ze zmienną pogodą - chmury, przejaśnienia, a od godzin południowych przelotnie popada deszcz. W pierwszych godzinach popołudnia możliwy przelotny deszcz ze śniegiem. Późnym popołudniem opady zanikną i rozpogodzi się. Temperatura maksymalna: 6-7 st. C.

KRAKÓW

Do wczesnych godzin popołudniowych sporo chmur. Po południu od czasu do czasu słabo, przelotnie popada deszcz, a w pierwszych godzinach popołudnia możliwy przelotny deszcz ze śniegiem. Późnym popołudniem opady zanikną i rozpogodzi się. Temperatura maksymalna: około 7 st. C.

Weekend pochmurny, z przelotnym śniegiem

W nocy z piątku na sobotę na południu oraz na krańcach północnych Polski sporo chmur, okresami opady deszczu ze śniegiem lub śniegu. W rejonach podgórskich może spaść do sześciu centymetrów białego puchu, a w Karpatach do 10 cm. Na południowym wschodzie woj. podkarpackiego możliwy marznący deszcz. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie przeważnie umiarkowane, pojawią się lokalne mgły ograniczające widoczność. Temperatura minimalna na północy Polski oraz w pasie dzielnic centralnych od -5 do -1 st., na południu od -1 do 1 st., a na wybrzeżu od 0 do 2 st.

W sobotę na południu i południowym wschodzie Polski pochmurno, opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a w górach śniegu. Rano lokalne mgły, ograniczające widoczność poniżej 600 m. Na południowym wschodzie woj. podkarpackiego możliwy marznący deszcz. Temperatura maksymalna od 2 st. na południowym wschodzie kraju do 7 st. na północnym zachodzie.