Włochy: Na mszę ze specjalnym certyfikatem

Czwartek, 5 listopada 2020 (21:11)

W czterech regionach we Włoszech, uznanych przez rząd za czerwone strefy najwyższego ryzyka zakażeń koronawirusem, na mszę do kościoła można będzie iść tylko mając przy sobie specjalny autocertyfikat, w którym wyjaśnia się powód wyjścia z domu - wyjaśnił Episkopat.

W wydanej w czwartek nocie Konferencji biskupów znajduje się interpretacja nowego dekretu rządu, na mocy którego od piątku czerwonymi strefami będą Lombardia, Piemont, Dolina Aosty i Kalabria. Obowiązywać tam będzie zakaz przemieszczania się po obszarze swojej gminy bez uzasadnionego powodu, głównie pracy, nauki i zdrowia. Dekret ten wejdzie w życie na miesiąc.

Episkopat wyjaśnił, że w całym kraju wierni mogą dalej uczestniczyć w mszach, organizowanych zgodnie z normami sanitarnymi oraz przy zachowaniu dystansu co najmniej jednego metra i w maseczkach.

W czerwonych strefach, dodano, udając się do kościoła, trzeba mieć przy sobie wypełniony certyfikat, który dostępny jest na stronach internetowych włoskich gazet i urzędów. Należy w nim podać trasę, jaką się pokonuje, oraz cel wyjścia z domu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zakaz lotów. Rząd planuje wydanie kolejnego rozporządzenia

Nicole Makarewicz