USA: Gigantyczna grzywna dla holenderskiego banku

Środa, 13 czerwca 2012 (07:41)

USA nałożyły grzywnę w wysokości 619 mln dolarów na holenderski ING Bank za naruszenie amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi i Kubie - informuje w komunikacie nowojorska prokuratura i Departament Sprawiedliwości USA.

ING Bank przyznał - jak czytamy - że fałszował transakcje finansowe, żeby obejść amerykańskie restrykcje. Holenderski bank przekazał przez amerykański system finansowy miliardy dolarów swym irańskim i kubańskim klientom, przez co naruszył sankcje USA. Włączył także w swe nielegalne działania inne amerykańskie banki - wyjaśnił prokurator okręgowy Manhattanu, Cyrus Vance. Nałożona grzywna to najwyższa kara finansowa nałożona do tej pory przez USA na bank za łamanie sankcji.

UOKiK karze PZU i brokera za zmowę. Mają zapłacić 56 mln zł

Na początku roku UOKiK ukarał za zmowę Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Maximus Broker za zawarcie porozumienia ograniczającego konkurencję. Wyznaczył też karę w wysokości ponad 56 mln zł. Niedozwolona współpraca dotyczyła, według UOKiK, ubezpieczeń grupowych dzieci i młodzieży oraz pracowników placówek oświatowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Z zarzutami Urzędu "całkowicie nie zgadzało się" PZU.

RMF FM/PAP