31 marca przejdziemy na czas letni - w nocy wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. A to oznacza, że będziemy spali godzinę krócej. Do czasu zimowego wrócimy 27 października.

Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma się przyczynić do lepszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Jednak od momentu wprowadzenia tych zmian, trwają nieustające dyskusje nad ich zasadnością. Przytaczamy tylko pozytywne aspekty zmiany czasu, wszyscy bowiem mamy dość zimy. Czas na lepsze informacje.

I tak Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliw. Co więcej, przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc.

Zdaniem brytyjskich badaczy przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę do przodu sprzyja zdrowiu dzieci - słońce zachodzi później i maluchy mogą spędzać aktywnie więcej czasu na świeżym powietrzu. To zaś - przekonują naukowcy - może pomóc w walce z epidemią otyłości wśród najmłodszych.

Czas regulują decyzje polityków

W całej Unii Europejskiej czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.

70 krajów na całym świecie stosuje czas letni i zimowy

Z danych dostępnych na portalu WorldTimeZone.com czas letni i zimowy obowiązuje niemal we wszystkich krajach europejskich. Wyjątkiem są Islandia, Białoruś i Rosja. Rosjanie po raz ostatni czas z zimowego na letni zmienili w 2011 roku. 

Zmiana czasu jest stosowana w prawie całych Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku i od niedawna na Kubie. Rozróżnienia czasu nie wprowadziła większość krajów Ameryki Południowej z wyjątkiem m.in. niektórych rejonów Brazylii czy Chile. Nie  stosuje go też większość krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.