Prawie 2,5 miliona dolarów usiłowali przenieść w plecaku przez zieloną granicę z Ukrainą dwaj Białorusini. Zostali zatrzymani przez ukraińskich pograniczników. Nie wiadomo na razie skąd mogły pochodzić zapakowane w foliowy worek pieniądze.

Jak poinformowała straż graniczna w Kijowie, do zdarzenia doszło w obwodzie wołyńskim. Białorusini szli w stronę granicy z Ukrainą ubrani w białe stroje maskujące. Zostali jednak zauważeni przez patrol strażników. Przy próbie zatrzymania próbowali uciec, ale ostatecznie im się to nie udało.

Banknoty o wartości 2,4 miliona dolarów nieśli w plecaku. Pieniądze zapakowali do foliowego worka. Na Ukrainę wjechali legalnie. Straż Graniczna wraz ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy starają się wyjaśnić pochodzenie przemycanych pieniędzy.

Peruwiańczycy chcieli wwieźć fałszywe dolary

W sierpniu złapana została także peruwiańska szajka, która chciała przemycić do Stanów Zjednoczonych 2,3 mln fałszywych dolarów. Banknoty 50-dolarowe podrabiał znany w Peru gang rodziny Rodriguez. Miały trafić do USA ukryte w peruwiańskich pamiątkach.

W czasie obławy na dom w Limie policja, poza pieniędzmi, przejęła także materiały służące do ich podrabiania. Zatrzymano jedną osobę, która była powiązana z klanem Rodriguez. Jego członkowie zostali złapani kilka tygodni wcześniej. Byli podejrzewani o sfałszowanie milionów dolarów, euro i soli (waluty peruwiańskiej).