Amerykańska polonia otwarcie wyraża swoje oburzenie z powodu wpadki Baracka Obamy. Nadal domaga się przeprosin od amerykańskiego prezydenta, a także gwarancji, że nikt z jego administracji nie użyje więcej nazwy "polskie obozy śmierci". Rodacy za oceanem zapowiedzieli nawet, że wszędzie tam, gdzie będzie pojawiał się Obama, będą wychodzić z biało-czerwonymi flagami.

Amerykańska polonia chce przypomnieć Obamie, że nie do końca załatwił sprawę skandalicznej wpadki.

Jak informuje reporter RMF FM Paweł Żuchowski, nasi rodacy z USA są zgodni w sprawie niefortunnej wypowiedzi Obamy jak nigdy wcześniej. Wzajemnie informują się o możliwości podpisania petycji stworzonej na stronach Białego Domu, która wzywa prezydenta do przeprosin. Do tej pory podpisało się pod nią blisko 5 tysięcy Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Członkowie amerykańskiej polonii chcą jednak, by do końca miesiąca widniało pod nią 25 tysięcy nazwisk.

Apel szefa Kongresu Polonii Amerykańskiej

Kilka dni temu szef Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula napisał list do Baracka Obamy. Podkreślił w nim, że określenie "polskie obozy śmierci" oczernia Polskę. Zaapelował też do prezydenta USA o wygłoszenie w tej sprawie publicznego oświadczenia.

Z kolei organizacje polonijne w USA zaczęły tworzyć wspólny przedwyborczy front. Namawiają Polaków, by nie głosowali na Baracka Obamę w listopadowych wyborach prezydenckich. Jak się okazuje, akcja ma szansę powodzenia. Wielu naszych rodaków urażonych słowami, które padły w Białym Domu, chce głosować na Mitta Romneya.

Przypomnijmy, że po gafie Obamy, do której doszło podczas uroczystości przyznania Prezydenckiego Medalu Wolności Janowi Karskiemu, Biały Dom wydał oświadczenie - z wyrazami ubolewania - na temat wypowiedzi prezydenta. Obama napisał także list do Bronisława Komorowskiego. Nie padło w nim jednak wprost słowo "przepraszam". Barack Obama zapewnił jednak, że nieumyślnie użył sformułowania "polski obóz śmierci".

"Zaproś Obamę do Auschwitz". Akcja RMF FM i RMF24 po skandalicznej wpadce prezydenta USA

W związku ze skandaliczną wypowiedzią prezydenta Stanów Zjednoczonych RMF FM i RMF24 zorganizowało akcję, mająca na celu zaproszenie Baracka Obamy do Polski, do obozu Auschwitz-Birkenau, by poznał prawdziwą historię obozów śmierci. Petycję w tej sprawie podpisało już ponad 10 tysięcy internautów. Reporter RMF FM Krzysztof Zasada przekazał już ją ambasadorowi USA w Polsce. Dyplomata Lee Feinstein obiecał, że trafi ona do Baracka Obamy.