Nieznana kompozycja Mozarta ujrzała światło dzienne

Sobota, 24 marca 2012 (16:14)

W Salzburgu odbyła się wyjątkowa premiera muzyczna. W domu rodzinnym Wolfganga Amadeusza Mozarta zaprezentowano jego, nieznaną dotąd, kompozycję na fortepian. Utwór na oryginalnym instrumencie kompozytora zagrał austriacki klawikordzista Florian Birsak.

Jeszcze do niedawna nikt nie miał pojęcia o istnieniu czterominutowej sonaty w tempie allegro molto (bardzo wesoło), którą Mozart skomponował najprawdopodobniej w 1767 lub 1768 roku. Z daty tej wynika, że zaprezentowany po raz pierwszy w Salzburgu utwór Mozart napisał mając zaledwie 11 lat.To nie jest jakiś tam utwór; wyczuwa się tu już dotyk wielkiego Mozarta, jakim później się stał - powiedział specjalizujący się w grze na wczesnych instrumentach klawiszowych Florian Birsak.

Utwór zatytułowany "Del Signore Giovane Wolfgango Mozart" odkryto w 2011 roku w liczącym 160 stron zeszycie. Kajet znaleziono na poddaszu w jednym z domów w Tyrolu. Zeszyt, datowany na rok 1780, z odręcznym zapisem nutowym muzyki na fortepian, należał do ojca Wolfganga - Leopolda.

To nie pierwsze takie muzyczne odkrycie w ostatnich latach. W 2009 roku znaleziono dwa inne utwory na fortepian autorstwa Mozarta. Był to czterominutowy koncert fortepianowy i minutowe preludium. Eksperci oceniają, że zostały one napisane, gdy kompozytor miał 7-8 lat.

Urodzony w Salzburgu w 1756 roku Wolfgang Amadeusz Mozart jest zaliczany do najlepszych kompozytorów wszechczasów. Jego dorobek to ponad 600 kompozycji, w tym 20 oper, 68 symfonii, 27 koncertów i 19 mszy. Austriacki geniusz zmarł w 1791 roku. w Wiedniu.

RMF24-PAP