Ok. 400 razy interweniowali strażacy z powodu burz i nawałnic, które przeszły wczoraj nad Polską. Najwięcej akcji związanych było z wypompowywaniem wody i usuwaniem powalonych drzew. Z powodu piorunów wybuchło 12 pożarów - głównie stodół. Burze i nawałnice przeszły w sumie nad siedmioma województwami: opolskim, śląskim, małopolskim, wielkopolskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. IMGiW ostrzega także dziś przed burzami.

Najtrudniejsza sytuacja była w województwie śląskim. Tam strażacy interweniowali 170 razy. Ponad sto domów zostało podtopionych na Śląsku Cieszyńskim. Wylały lokalne potoki w Górkach Wielkich w gminie Brenna i w Puńcowie w gminie Goleszów. 10 osób trzeba było ewakuować z zagrożonych miejsc. Strażacy uratowali także kierowcę samochodu porwanego przez wezbrany potok.

W Puńcowie podtopionych zostało około 50 domów. Woda wdarła się do ponad 50 domów w Górkach Wielkich. Tam wezbrany potok Olszyna zagroził także szkole.

Gwałtowne ulewy przeszły wczoraj również na Małopolską. Straż pożarna interweniowała 50 razy. Najczęściej w Nowej Hucie i Wieliczce. Trzeba tam było wypompować wodę z garaży i piwnic. Strażacy przetykali również przepusty i usuwali gałęzie z ulic. Od uderzenia pioruna spaliły się w Małopolsce dwie stodoły.

Wieczorem ulewa przeszła także nad Łodzią. Dwie ulice były zablokowane przez powalone drzewa.

Z kolei w województwie kujawsko-pomorskim strażacy interweniowali 50 razy. Najtrudniejsza sytuacja była w powiecie inowrocławskim. Do tej pory duże utrudnienia są na jednej z dróg przechodzącej przez powiat. Jej kilkukilometrowy odcinek podmyła rzeka, naniosła też na nią błoto.

Meteorolodzy przestrzegają przed gwałtownymi burzami również dziś. Mogą przejść nad województwami: łódzkim, opolskim, śląskim, kujawsko-pomorskim oraz we wschodniej części dolnośląskiego i wielkopolskiego. W niektórych miejscach może spaść grad.

Nad Twoją miejscowością przechodzi gwałtowna burza? W każdej chwili możesz wysłać nam informację, zdjęcia lub film na Gorącą Linię RMF FM.

1. Wyślij informację SMS-em lub zdjęcia MMS-em na numer Gorącej Linii:


600 700 800

2. Możesz też wysłać zdjęcia i filmy e-mailem:


fakty@rmf.fm

3. Możesz skorzystać ze specjalnego formularza.