Gryfice w woj. zachodniopomorskim dołożą 10 tys. złotych do oświetlenia Orlików. Aby młodzi ludzie mogli grać po zmroku, potrzeby był jednak ich protest. Młodzieży nikt nie chciał włączyć światła. Po interwencji wojewody pieniądze się znalazły. Radni z Gryfic zdecydowali o przeznaczeniu dodatkowych środków na oświetlenie czterech kompleksów Orlik 2012 w mieście.

O jednym z Orlików w Gryficach zrobiło się głośno po tym, jak opiekun boiska nie zgodził się włączyć młodzieży oświetlenia. Powodem był brak pieniędzy na rachunki za prąd. Młodzi piłkarze mieli usłyszeć, że godzina gry przy jupiterach kosztuje 20 zł. Gryficcy urzędnicy co prawda zapewniali, że był to odosobniony incydent, ale młodzi ludzie, z którymi rozmawiał reporter RMF FM, nie pozostawiają złudzeń. Przy mnie ani razu nie włączyli światła dla ludzi, którzy chcą sobie pograć. Słyszałem, że odkąd powstał Orlik światło włączane jest tylko, jak są jakieś kolonie ważniejsze i tak dalej - mówił jeden z nastolatków.

Trzydziestu młodych ludzi zawiedzionych brakiem światła zorganizowało spontaniczny protest przed urzędem miasta w centrum Gryfic. Rozegrali mecz piłkarski na betonowym placu przy fontannie. O wszystkim dowiedzieli się radni i zdecydowali o przeznaczeniu 10 tysięcy złotych na oświetlenie czterech kompleksów Orlik 2012 w Gryficach. Od czwartku światło na boiskach jest włączane dla każdego młodego piłkarza. Sprawą zainteresował się również wojewoda zachodniopomorski. Zażądał od urzędników informacji o przyczynach odmowy włączenia światła.

Orlik dla każdego i zawsze

10 lat od wybudowania kompleksu sportowego Orlik 2012 nieograniczony dostęp do niego powinien mieć każdy - taka przynajmniej jest teoria i warunki ponad 60-procentowego wsparcia budowy boiska pieniędzmi z budżetu państwa. Opiekun placu sportowego nie może odmówić wstępu na boisko nikomu, kto przestrzega regulaminu. Nie ma znaczenia, czy w piłkę nożną lub inną grę zespołową chcą grać dzieci, młodzież czy dorośli. Dodatkowo, po zmroku, pracownik obsługujący boisko ma obowiązek włączyć światło.

Orliki powinny być czynne do wieczora, niektóre pracują nawet do godz. 23. Włączenia jupiterów może oczekiwać zorganizowana grupa. Roczny koszt prądu za wieczorne oświetlenie jednego kompleksu to około 5 tys. złotych.

Pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, którzy koordynują program Orlik 2012 w Zachodniopomorskiem, do tej pory dostali jedno pytanie o możliwość wprowadzenia opłat dla niektórych osób chcących zagrać na sztucznej trawie. Nie wyrazili jednak na to zgody.