Trzy tysiące komputerów trafiło do miasta w ramach programu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Poznaniu". Kandydatów do programu urząd miasta zaczął zbierać wiosną 2011 roku, ale dopiero teraz sprzęt jest gotowy do rozdania.

Pierwszym problemem było znalezienie odpowiedniej liczby osób, które były zainteresowane komputerami. Wielu mieszkańców nie miało pojęcia, że może dostać sprzęt i internet na pięć lat za darmo. Trzy razy przesuwano termin naboru, łagodzono też warunki dostępu do projektu. W końcu pod koniec  2011 roku udało się uzbierać ponad trzy tysiące osób.

Wtedy zaczęły się kłopoty z wykonawcami. Przetarg został rozstrzygnięty, ale przegrani składali odwołania. Trzeba było czekać do upłynięcia wszystkich terminów. Dopiero w październiku ubiegłego roku udało się podpisać umowę ze zwycięzcą przetargu. Kompletowanie sprzętu nie było łatwe. W dokumentach mowa była o tym, że obudowa komputera miała być niebieska (taki kolor jest kolorem Poznania). Niebieski miał też utrudnić wystawienie sprzętu na sprzedaż.

W połowie ubiegłego roku grudnia ruszyły w końcu szkolenia dla osób, które dostaną komputery. Poznaniacy uczą się obsługi sprzętu i korzystania z internetu. Komputery mają do nich trafić na przełomie stycznia i lutego. Projekt "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Poznaniu" kosztuje ponad 17 mln złotych. Został dofinansowany przez Unię Europejską. Ma zapewnić na 5 lat komputer i darmowy dostęp do internetu dla 3 tysięcy gospodarstw, czyli dla kilkunastu tysięcy mieszkańców Poznania. Jednak, żeby z unijnych dobrodziejstw korzystać, trzeba było dwa lata cierpliwie odczekać.