​Katowice mają już 150 lat. Dziś, 11 września, mija rocznica nadania praw miejskich. Świętowanie trwa od wielu tygodni, ale kulminacja urodzinowych imprez czeka nas w ten weekend.

Z czym kojarzą się Katowice?

Z węglem, z kopalnianymi szybami, ze Spodkiem - tak jeszcze ciągle miasto postrzegane jest przez mieszkańców innych części Polski. To jednak się zmienia. Wystarczy do Katowic przyjechać i... bardzo się zdziwić. Kiedy moja rodzina, która tu nie mieszka i dawno nie była w Katowicach przyjeżdża, strasznie się dziwi temu, w jakim kierunku poszły zmiany. Wszyscy Katowice chwalą nie tylko za wygląd, ale też za zmienianie profilu z górniczego na nowoczesny, kulturalny - mówi młody mieszkaniec Katowic.  

Z czego katowiczanie są dumni?

Każdy z czegoś innego. Jestem dumna z tego miejsca, przy którym stoję, czyli z Teatru Śląskiego. Często tutaj bywam i muszę powiedzieć, że naprawdę sztuki tu wystawiane mogą dorównywać sztukom w Krakowie czy w Warszawie - chwali młoda dziewczyna, absolwentka III LO w Katowicach. Ze swojej szkoły też jest dumna. Wiele osób dumnych jest ze Strefy Kultury, którą tworzą nowe siedziby NOSPR i Muzeum Śląskiego, Spodek i MCK, oraz z tych wspomnianych już zmian, które w mieście zaszły w ostatnich latach.

Czego Katowicom życzą mieszkańcy i goście?

Dalszych zmian, bo jest jeszcze wiele do zrobienia. Trzeba postawić na młodych i dać im możliwość rozwoju, żeby nie musieli wyjeżdżać do innych miast i żeby mogli Katowice uważać za swoją małą ojczyznę. Chciałabym, aby w Katowicach więcej inwestycji było teraz poza centrum, w dzielnicach. Życzę Katowicom, żeby piękniały. Jest tyle kamienic, które trzeba odnowić. Miasto powinno się tym zająć. I żeby stary dworzec znów pięknie wyglądał - wyliczają mieszkańcy.

Urodzinowe koncerty

Dzisiaj i jutro mieszkańców Katowic i gości czekają muzyczne prezenty. Dzisiaj koncerty w Strefie Kultury rozpoczną się już o godz. 17. Wystąpi Misia FF, Natalia Przybysz i gwiazda wieczoru - zespół Archive. Jutro również od godz. 17 zagrają m.in. grupy: Łąki Łan, African Salsa Orchestra i Morcheeba.

Wstęp na koncerty w Strefie Kultury jest wolny.

Anna Kropaczek

(MRod)