Skolioza jest jedną z najczęstszych wad postawy, które występują u dzieci w wieku szkolnym. Jak zminimalizować ryzyko skrzywienia kręgosłupa? Pracę nad zdrowiem naszej pociechy musimy rozpocząć bardzo wcześnie.

Czym są wady podstawy?

Wady postawy to wszelkie odchylenia od postawy ciała powszechnie uznanej za normę, które wynikają z rożnych przyczyn: nabytych lub wrodzonych. Wyróżniane są wady kręgosłupa, klatki piersiowej oraz kończyn dolnych. W przypadku wad postawy często mówimy o skoliozie, nazywanej również trójpłaszczyznowym skrzywieniem kręgosłupa. Choć mogłoby się wydawać, że kręgosłup odchyla się tylko w bok, to w rzeczywistości skrzywienie jest jeszcze widoczne w postaci rotacji oraz odchylenia w przód lub tył.

Skolioza jest problemem, który najczęściej dotyka dzieci w wieku szkolnym. Pierwsze objawy skrzywienia kręgosłupa pojawiają się mniej więcej w okresie, gdy nasza pociecha idzie do zerówki. Rodzice powinni w tym czasie podjąć konkretne działania, aby wykryć i zapobiec rozwojowi wad postawy.

Jak powstaje skolioza? Te czynniki szczególnie jej sprzyjają

Pierwsze objawy skoliozy można zauważyć w okresie tzw. skoku wzrostowego, który powoduje zmianę proporcji ciała i położenia środka ciężkości. Jest to czas między 5. a 7. rokiem życia oraz okres dojrzewania. W trakcie skoków wzrostowych dziecko jest bardzo podatne na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne, bo rozwój układu mięśniowego nie nadąża za szybkim wzrostem kości.

Znaczącą rolę w rozwoju wad postawy u dziecka, oprócz zmian wrodzonych, pełnią złe nawyki. Specjaliście najczęściej mówią o ograniczeniu aktywności fizycznej, nieprawidłowej ergonomii miejsca nauki dziecka, niewłaściwej pozycji wypoczynkowej czy nadmiernym obciążeniu ciała. Rodzice i nauczyciele powinni zwracać szczególną uwagę na to, jak dziecko siedzi przy stole lub w szkolnej ławce oraz dbać o ich odpowiednią aktywność fizyczną. Olbrzymią rolę w zapobieganiu skoliozie ma odpowiednio dobrany plecak. Jeśli tornister jest zbyt ciężki lub nieprawidłowo noszony (np. tylko na jednym ramieniu), to może to negatywnie wpłynąć na kształtowanie się kręgosłupa u naszej pociechy. Skoliozę może także pogłębiać niedożywienie lub nadwaga.

Nieleczone wady postawy mogą prowadzić do rozwoju innych schorzeń, które mają istotny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Do najczęstszych skutków zaniedbania skoliozy zalicza się m.in. problemy z oddychaniem, zaburzenia pracy żołądka i jelit, bóle kręgosłupa, bóle stawów, drętwienie, zaburzenia rytmu chodu, a nawet wady zgryzu!

Jak leczyć skoliozę?

Przede wszystkim najlepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego powinniśmy regularnie chodzić z dzieckiem na kontrolę do fizjoterapeuty, by monitorować rozwój jego kręgosłupa. Gdy specjalista zauważy ewentualne problemy z postawą, będzie można zahamować rozwój skoliozy na wczesnym etapie.

Warto wybrać też odpowiedniego lekarza-ortopedę, który postawi dokładną diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Wielu doświadczonych specjalistów można znaleźć w warszawskich klinikach SayKids, które prowadzą kompleksową diagnostykę i rehabilitację niemowląt oraz dzieci do 15. roku życia.

Sieć klinik SayKids dysponuje innowacyjnym i nowoczesnym sprzętem, który pozwala dokładnie diagnozować dziecko i śledzić postępy na każdym etapie terapii. Wśród nich jest Scolioscan 3D, czyli dopiero drugie w Polsce urządzenie do bezinwazyjnego USG kręgosłupa, które stanowi bezpieczną alternatywę dla tradycyjnej diagnostyki rentgenowskiej. Sprzęt to jednak nie wszystko, bo pacjentów w klinikach obsługuje personel posiadający wysokie kompetencje, który dobierze indywidualną terapię dla naszej pociechy.

SayKids ma obecnie trzy placówki na terenie Warszawy:

·       Centrum Diagnostyczne Wad Postawy (ul. Waliców 11) - specjalizuje się w diagnostyce wad postawy u dzieci w wieku 4-15 lat;

·       Mokotów (ul. Biały Kamień 3) - specjalizuje się w diagnostyce dzieci w wieku 0-3 lat oraz terapii dzieci w wieku 4-15 lat oraz terapii dzieci z wadami neurorozwojowymi;

·       Ursynów (al. KEN 103) - specjalizuje się w diagnostyce dzieci w wieku 0-3 lat oraz terapii dzieci w wieku 0-15 lat.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: saykids.pl

Autor: Hubert Wiączkowski
/RMF FM/