Dziś - już po raz 12. - odbył się Dzień Otwarty Notariatu. Od godziny 10.00 do 16.00 notariusze udzielali bezpłatnych informacji prawnych telefonicznie oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych – na czacie i podczas streamingu.

Temat tegorocznej edycji Dnia Otwartego Notariatu brzmiało "Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście". Nie ograniczał on jednak zakresu pytań, jakie można było zadać notariuszom. Służyli oni wsparciem we wszystkich sprawach, jakie na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej.

O co można było zapytać w czasie Dnia Otwartego Notariatu?

Z doświadczeń z poprzednich edycji wiemy, że najczęściej pytają państwo o testamenty, o spadki, o różnice między umową darowizny a umową dożywocia, ale nie mamy żadnych ograniczeń. Notariusze odpowiadają na pytania dotyczące czynności notarialnych, zabezpieczenia swojego majątku, w tym także takich czynności takich, jak: umowy kupna-sprzedaży nieruchomości czy podziału majątku - mówi Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Izby Notarialnej. Dodaje, że o majątek warto zadbać już w młodym wieku. Gdybym mógł dać jakąś radę, to radziłbym nie odkładać porządku w swoim majątku na później - podkreśla notariusz.  

Notariusza kojarzymy zazwyczaj z czynnościami, które wymagają formy aktu notarialnego, jak np. kupno i sprzedaż nieruchomości. Tymczasem dla wielu spraw, nawet jeśli nie trzeba, to zdecydowanie warto rozważyć konsultację z notariuszem i formę aktu notarialnego - np. dla testamentu, umowy pożyczki, umowy działu spadku czy umowy podziału majątku wspólnego po rozwodzie. Notariusz pomoże nam lepiej zabezpieczyć nasz majątek oraz uchroni przed negatywnymi konsekwencjami podejmowanych decyzji prawnych - tłumaczy notariusz Małgorzata Muszalska, ogólnopolski koordynator DON.

Najczęściej zadawane pytania dotyczą niezmiennie szeroko pojętych spraw majątkowych, umów sprzedaży, darowizny oraz problematyki związanej z dziedziczeniem. W ostatnich latach rośnie jednak liczba zapytań dotyczących tworzenia i działania spółek, zarządu sukcesyjnego, pełnomocnictw oraz umów majątkowych małżeńskich. Coraz częściej notariusze otrzymują również pytania o czynności, których można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu, a więc takich jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy też odrzucenie spadku.

Już po raz drugi notariuszom w czasie Dnia Otwartego Notariatu towarzyszą eksperci z Biura Rzecznika Finansowego, którzy odpowiedzą na pytania z zakresu finansów osobistych i ubezpieczeń. Nowością jest dyżur ekspertów Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Rzecznika Finansowego, którzy przedstawią zalety i możliwości polubownych rozstrzygnięć w sporach z instytucjami finansowymi.

Telefonicznie, na czacie, podczas streamingu

Ubiegłoroczna formuła Dnia Otwartego Notariatu bardzo dobrze się sprawdziła, dlatego również w tym roku ponad 300 notariuszy z całej Polski odpowiadało na pytania:

- na czacie i w trakcie streamingu: na facebookowym profilu Porozmawiaj z Notariuszem

- telefonicznie:

Białystok i okolice: 85 688 11 54
Gdańsk i okolice: 58 727 01 00
Katowice i okolice: 32 441 86 84
Kraków i okolice: 12 442 99 99
Lublin i okolice: 81 475 47 54
Łódź i okolice: 42 233 41 10
Poznań i okolice: 61 669 81 89
Rzeszów i okolice: 17 283 25 23
Szczecin i okolice: 91 443 51 12
Warszawa i okolice: 22 100 83 00
Wrocław i okolice: 71 716 22 29
Kontakt z ekspertami z Biura Rzecznika Finansowego: 22 102 10 09

Dzień Otwarty Notariatu

Celem Dnia Otwartego Notariatu, który jest organizowany od 2010 r. przez Krajową Radę Notarialną we współpracy z izbami notarialnymi, jest edukacja prawna. Z codziennej praktyki notarialnej wynika, że osobom przychodzącym do kancelarii notarialnych bardzo często brakuje podstawowej wiedzy prawnej. Dlatego notariusze za jedno z ważniejszych swoich zadań uznają edukowanie społeczeństwa w zakresie tych obszarów prawa, które należą do ich kompetencji, jak i szerokie informowanie o katalogu umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii - mówi notariusz Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.

Podobny cel zakłada towarzysząca DON i organizowana od 2015 r. akcja Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku dedykowana seniorom.