Dom Ernesta Hemingwaya ma nowych właścicieli

Czwartek, 14 czerwca 2012 (06:40)

Rodzinny dom Ernesta Hemingwaya w Oak Park, amerykańskim miasteczku niedaleko Chicago, ma nowego właściciela. Budynek, w którym wychował się noblista, został sprzedany przez Fundację Ernesta Hemingwaya za ponad 500 tys. dolarów.

Historyczny dom kupiło małżeństwo Neumannów, którzy od 2006 roku mieszkają w Oak Park. Nowi właściciele zapewniają, że chcą przywrócić budynkowi stan świetności. Rodzina Ernesta Hemingwaya do trzypiętrowego budynku wprowadziła się w 1906 roku. W prace nad jego projektem zaangażowana była matka pisarza Grace Hall Hemingway.

Obelisk z pamiątkową tablicą przed domem przypomina, że właśnie w tym budynku powstały wczesne utwory słynnego pisarza. Hemingway zajmował wtedy jedną z sypialni na poddaszu.

Dom pisarza popadał w ruinę

W 1930 roku w budynku wydzielono trzy mieszkania. W takim stanie dom położony w spokojnej, willowej części Oak Park kupiła w 2001 roku Fundacja Ernesta Hemingwaya, która chciała przekształcić go w centrum kulturalne. Na przeszkodzie stanęły jednak problemy finansowe. W lutym budynek został wystawiony na sprzedaż.

Jest nam przykro, że nie byliśmy w stanie udostępnić domu zwiedzającym i stworzyć w nim muzeum - powiedział prezes fundacji John W. Berry. Dodał, że nowi nabywcy mają w planach udostępnienie części budynku zwiedzającym. Nie chcemy umniejszyć jego historycznego charakteru. Nie przeszkadza nam zainteresowanie, które wzbudza. Chcemy zachować jednak równowagę, bo teraz będzie to dom naszej rodziny - powiedział Kurt Neumann, prawnik z Chicago. Państwo Neumannowie, rodzice chłopców w wieku 5 i 8 lat, zaliczają się do wielkich wielbicieli Ernesta Hemingwaya.

RMF FM/PAP